Her şey bu kadar “basit” mi?

0
188

Hepimizin evde tıkılı kaldığı bu günlerde farkına varmamız gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Bu konunun başlığı ise şöyle:Hayatta basit gelen şeylerin değerini anlamak.

Konuyu ben kendimden örnek vererek anlatmaya başlıyorum. Sıradan bir okul günüm şöyle süregelirdi:

-Uyan

-Elini yüzünü yıka

-Formanı giy

-Otobüse bin

-Okula ulaş

– Bazı günler 8 bazı günler 10 saat ders gör ve eve geri dön

Eskiden öyle bu şekilde anlatıp geçebilirim bunu.

Ama şimdilerde farkına vardığım birçok durum var sıradan bir okul günümde.

Uyandığımda hâlâ nefes alabiliyor olmam benim için normal bir durumdu. Ama şimdi etrafıma, yaşadığımız olaylara bakınca bunun ne kadar önemli olduğunun farkına varıyorum. Sonrasında, dışarıda otobüs bekleyip üşürken bazen kendi kendime dert yanarım. Ama üşümeyi hissetmek, sadece üşümeyi de değil herhangi bir şeyi hissetmek ne güzel duyguymuş. Bunun farkına varıyorum. Otobüse binince sohbet eden insanlar rahatsız ederdi beni. Şimdilerde ise insanlarla bir arada olmayı özlüyorum. Şartlar bizi ayırmak zorunda kalabiliyormuş hem de aslında hiç iletişimimizin olmadığı insanları bile özleyebiliyormuşuz. Önemsiz gördüğümüz şeyler önem kazanabiliyormuş. Bunları düşünmek gerekiyormuş.

Sonra, otobüsten indiğim yer ile okulum arasında yaklaşık on dakikalık bir mesafe vardı. Kendimi iyi hissetmediğim günlerde on dakikalık yol bana sonsuz gibi gelirdi. Fark ediyorum artık. Temiz hava alabilmek, yürüyebilmek, rüzgarın esişini hissedebilmek ne kadar önemliymiş.

Okula vardığımda tanıdığım, tanımadığım birçok insanla yüz yüze gelirdim. Moralimi bozan olaylar olurdu. Bunlardan şikayetçi olurdum. Ama sahip olduğum onca şeye kıyasla bunlar dert değilmiş ki,şimdi anlıyorum.

Zaman zaman her şeyin sıradan olmasından sıkılırdım. Kıymet bilmenin kolay bir şey olmadığını bilirdim. Fakat hepimizin bunun anlamını kavrayabileceği bir durumla karşı karşıya kalabileceğini düşünmezdim. Sevdiklerime sarılır, onları sevdiğimi dile getirirdim. Her gün, bir sonraki günümüz kesin olmadan ayrılırdık birbirimizden. Şimdi hal böyleyken düşününce hepsi daha anlamlı, önemli geliyor kulağa. Öyleler de. Basit değiller. Biz insanoğlu basitleştirmemiz gerekenleri değil, bizim için çok önemli olan şeyle basitleştirdik bu zamana kadar. Sonrasında da sonumuz bu oldu işte. Ders almamız gereken başlı başına önemli bir durum yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Sonu ne zaman gelir bilinmez. Ama siz bir sorun kendinize gerçekten her şey bu kadar “basit” mi?

Her şey bu kadar "basit" mi?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.