Hepimiz 1’iz!

1
789

fiziksel özelliklerine bakmazsak bir fabrikadan çıkmış aynı tip bir yaratıktır. Bu insanların tamamı birbiriyle aynıdır. Hepimiz birer yaratılmışız, geleceğine hükmedemeyen varlıklarız. Gelecekte ne olacağımız hiç birimizin elinde değil. Bugün elimize geçen bir şeyin gerçekten sahibi olmadığımız için yarın o malzemenin bizde kalacağına hiç birimiz garanti veremeyiz. Ki insanın ömrü bunun en garanti delilidir. Herkes hayatının sonlanacağını, yani en büyük zenginliğinin bile biteceğini bilir, ve buna karşı hiçbir şey yapamaz. Sonun da ise başladığı yere döner ve herkes gibi toprağın altında ki yerini alır. Toprağın üzerine çıkmasına izin veren Allah(c.c.), toprağın altına da aynı gönderdiği gibi ayırım yapmadan alır.

İnsan hayatını bir yolculuğa benzetirsek eğer, yola çıkmadan önce hepimiz aynıyız. Yolun sonu geldiğinde de aynıyız. Peki yol da ilerlerken, gideceğimiz yer de kesin iken neden birbirimize karşı çoğu zaman aşağılayıcı, kırıcı, hor gören bir tavır içinde oluyoruz. Okullar da marka kıyafetler giyenler, sokakta lüks arabalarla gezenler, mahallede lüks evde kalanlar, evinde her gün farklı bir yemek pişenler, ve daha niceleri…

İşçisini hor gören patronlar, maddi durumu onlar kadar iyi olmayan insanları aşağı görenler, kendi fikrinde olmayan insanlara hakaret edenler, zihinsel veya fiziksel özrü olan birine ayıplayarak bakanlar; sözüm bu şekilde üstünlük taslayanlara. İçlerinden biri çıkıp da bana desin ki, ben seninle aynı yerden gelmiyorum ya da aynı yere gitmeyeceğim. Hepimiz insanız ve hepimiz aynıyız. Birbirimizden hiçbir farkımız yok. Üzerimizde ki kıyafetlerin altında, adımızın önündeki sıfatların arkasında, hatta bu bedenlerimiz içinde biriz biz, aynıyız.

Sana o imkanları veren, bana bu imkansızlıkları vererek ikimizi de sınıyor. Allah (c.c.) insanı bir yarattı, aynı dünya ya gönderdi sonra da aynı yere çağırdı. Kendi sonuna bile karar veremeyen bizler daha neyin üstünlüğü ya da aşağılamasını yapıyoruz?

Hepimiz 1’iz!


1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.