Hayatınızı ne kadar kontrol edebiliyorsunuz?

0
97

Sizi manipüle eden insanların farkında mısınız?
Fikirlerinizi rahatça ortaya koyabiliyor musunuz?
İşte bu gibi sorular size çevrenin sizin üzerinizde ne kadar etkili olduğunu, ne kadar özgür yaşadığınızı ortaya koyabilecek sorular.
Biz kültürümüzden dolayı hoşgörülü, fedakar olarak yetiştirildik ancak özgüven eksikliğinden, kabul edilmeme korkusundan veya yalnızlıktan çekindiğimizden aşırı fedakar, aşırı hoşgörülü davranarak ilişkilerin dengesini bozabiliyoruz. Fikirlerimizi rahatça ortaya koymak yerine çevremizdeki insanların fikirlerine çok fazla önem verip “acaba ne düşünür, üzülür mü?” gibi düşüncelere kapılıyoruz. Kendimizden taviz veriyoruz,aşırı toleranslı davranıyoruz. Sonuç olarak da üzülen, kırılan taraf oluyoruz. Bu durumu aşmak için öncelikle kendimizi sevmeliyiz, kendimize değer vermeliyiz. Daha sonra hedefler belirleyip hedeflere yoğunlaşmalıyız. İnsanların hayatlarını eleştirip, ilgilenmek yerine kendi hayatımıza, işimize, okulumuza odaklanmalıyız.
Bunu nasıl yapacağız? Kendimize yeni hobiler bulabilir hem eğlenceli hem dolu dolu vakit geçirip hem de kendimizi geliştirebiliriz.
Bu hobiler neler olabilir?
-Spor yapmak
-Mandala boyamak
-Bitki yetiştirmek
-Yeni bir dil öğrenmek
-Online eğitimlere katılmak
-Sevdiğiniz bir konu hakkında derin bir araştırma yapmak
-Makaleler, denemeler okumak
-Günlük tutmak
-Meditasyon yapmak
-Yeni yemek tarifleri denemek…
Gelişimi gördüğünüz de zaten insanlarla ve onların hayatlarıyla ilgilenmeyi bırakıp kendinizi nasıl daha fazla geliştirebilirsiniz buna odaklanacaksınız. Bu da zamanınızın daha dolu ve daha kaliteli olmasını sağlayacak. Çevrenizdeki insanlara değil hedeflerinize, isteklerinize ve kendinize odaklanın çünkü bu hayat sizin ve istediğiniz gibi yaşama özgürlüğüne sahipsiniz. Kimsenin buna engel olmasına izin vermeyin.

Hayatınızı ne kadar kontrol edebiliyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.