Hayatın anlamı için küçük bir adım ” YolaçıkYolaçık ”

1
797

Ay’a bile atılan ilk yıllarıdır konuşulur. atmak her şeyin başında gelir. Doğduğumuz da yürümek için atarız. Bir şeye başlamak için atarız. Bir şeyler yapmak için yine atarız. Her şey sadece küçük bir ile başlar. Peki hayatımıza daha farklı anlamlar katmak için neden atamayız. Bize engel olan şey nedir?

İnsan yaşamın değerini yakınında ölüm olduğunda anlar. Birisi öldüğü zaman sorgular hayatı. Sonra biraz zaman geçer ve insan oğlunun en büyük yeteneği unutmak devreye girer. Unuturuz, insanız sonuçta. Yeri gelir acılarımız yeri gelir sevinçlerimiz unuturuz. Ama hani o hayatı sorguladığımız an var ya orayı unutmasak şuan da çok farklı yerlerdeydik hepimiz. Bu arada o sorgulama anını unutmayan içimizde yüzlerce insan var. Ve onlar sorguladıktan sonra adım atanlar. Onalar hayatın ne kadar kısa ve ne kadar anlamı geçirmek için uğraşmak gerektiğinin farkındalar. Ve bizler her sabah uyandığımız da onlar gibi olmak istediğimiz anımsayacağız, gece  kafamızı her yastığa koyduğumuz anda. Adım atmadıkça.

Çevrem de herkesin gelecek için bir planı var. Sanki herkes geleciği biliyormuşçasına planlar yapıp bu planlar ile yaşıyorlar. Açıkçası ben acınası yaşam tarzı olarak görüyorum. Yaşamın bu kadar kısa olduğu bu dünya da neyin planı? Bana anlamsız geliyor sadece. Bu arada sen hiç plan yapmıyor musun diye bilirsiniz tabi ki yapıyorum ama hayatıma katacak şeyler için planlar yapıyorum. Belki öbür yapılan planlarda öyledir ama bana hiçte öyle hissettirmiyor.

Adım atmak istiyorsanız yapacağınız şey çok basit aslında. Sadece size bu küçücük adımı atmanız için engel olan şeyleri alt alta yazmak. Sonra yazdığınız bu bahaneleri tek tek çözmek için uğraşmak.  Herkesin yazacağı şeyler farklıdır ama ortak hepimizde bazı şeyler var. Mesela iş/okul. Bu halledilmesi gereken en önemli konudur. Böyle bir sürü madde var hayatımızda. Bir konuda adım atmak istiyorsak öncelikle bu maddeleri elememiz lazım yada başka bir yolunu bulmaya çalışmamız.

Her adımın atılmamasının nedeni bahaneleri olmasıdır biz insanların. Her şeye ama her şeye bir bahane bulur erteler sonra yıllarca pişman oluruz. İçimizde dünyayı gezme fikri olup da binlerce bahanesi olan bir sürü kişi var. (ben de varım, ama mezun olayım söz J) adım atmak için bahanelerden arınmış olmak şart. Bir şeye karar vermeden önce bu dünyaya kaç kere geleceğin gelsin aklına. Bu yazımı en sevdiğim cümlelerden biriylebitirmek istiyorum. ‘’ AÇIK YOLAÇIK’’ bitirmek istiyorum. ‘’ AÇIK YOLAÇIK’’

Hayatın anlamı için küçük bir adım '' YolaçıkYolaçık ''


1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.