Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı

8
1832

Hayatımızı basitleştirmek için, zaman zaman planlamalar yapıyoruz. Hayatımda ki fazlalıklar neler? Yanlış yaptıklarım neler? Gibi sayısızca sorular içerisinde boğulduğumuz bir gerçek. Basitçe yaşamaya başlamak ve bu yaşam biçiminin faydalarını görebilmemiz için, deneyimlememiz gereken noktalar var. Peki, temelde odaklanmamız gereken noktalar neler?

, gözlemler ve deneyimlere dayanarak daha dengeli ve eğlenceli basit bir yaşam tarzına sahip olmak için dikkat etmeniz gereken 10 temel kural;

  1. Mal Varlıkları;Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı  Sahip olmak istediğiniz veya sahip olduğunuz herhangi bir maddi mal varlığınız, sizin öncellikleriniz arasına banka kredisi gibi, kredi kartı gibi birçok zorlu süreci eklemektedir. Gereksiz olan mülklere yatırım yerine, zamana yapacağınız yatırımdan hiçbir zaman pişman olmayacaksınız.
  2. ;Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı  Zamanı doğru bir şekilde planlayamıyor oluşumuz büyük yanlışlarımızın en başında geliyor. Her şeye zaman ayırmak ile zamanı planlı kullanmak arasında ki ayrımı yapamıyoruz. Zaman planlamamızı; İş, ev, çocuk, toplumsal etkinlikler, hobiler gibi uzayıp giden listeler ile dolduruyoruz.  Zaman planlamamızda, uyum sağlayamadığımız ve yapmayı sevmediğimiz işleri olabildiğince kaldıralım.
  3. ; Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı Günlük hayatımızda, isteyerek çabaladığımız hedeflerin sayısını bire veya ikiye düşürelim. Gerçekleştirmek istediğimiz, çabaladığımız hedeflerin sayısını azaltarak, odaklanma ve başarı oranımızı attıracağız.
  4. Negatif düşünceler; Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı En olumsuz düşüncelerimiz kesinlikle işe yaramaz. Küskünlük, nefret, kıskançlık ve sinir hiçbir zaman insan için yaşam kalitesini geliştirmemiştir. Düşüncelerinizin sorumluluğunu alın. Geçmişte yaşanmış olumsuz düşünceleri, olumlu olanlar ile değiştirin.
  5. Borçlar;Hayatınızın birçok noktasında var olan borçlarınız sizi esir tutuyorsa, azaltmak için mücadele edin. Hemen bugün başlayabilirsiniz. Azaltmak için yapmanız gerekenleri yapmaktan geri durmayın. İhtiyaç duyduğunuz yardımı bulun. Yarın özgürlüğün tadını çıkarmak için bugün lüksü feda edin.Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı
  6. Konuşmalar;Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı Az kelime kullanın. Konuşmalarınızda dürüst olun. Ne demek istediğiniz açık ve net olsun. Dedikodudan kaçın.
  7. Beslenme;Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı Trans yağlardan, beyaz ekmekten, fruktozlu şuruplardan ve aşırı sodyumlardan uzak durun. Bu tarz yapay beslenme türlerinden uzak durduğunuz zaman kısa sürede enerji düzeyiniz ve uzun vadede sağlığınız iyileşecektir.
  8. Dijital Zamanınız; Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı Televizyona,  video oyunlara ve farklı teknolojilere olması gerektiğinden fazla zaman ayırmanız, hayatınızı düşündüğünüzden daha fazla etkiler. Hayatınıza olan etkilerini tam olarak azaltmanızın tek yolu onları kapatmaktır.
  9. Sosyalleşmek;Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı Farklı insanlar ile diyalog kurmak iyidir, ancak sürekli dikkat dağıtan bir arkadaşlık ilişkisi kötüdür. Arkadaşlık ilişkilerinde nerede durulması gerektiğini belirleyin. İnsanlar ile aranızda ki ilişkiler, sizi önemli, ihtiyaç duyulan veya istenilen bir insan olarak hissettirebilir. Ancak; önemli hissetmek ile önem vermek tamamen farklı konulardır.
  10. Çoklu işler; Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı Araştırmalar, çoklu işlerin stresi artırdığını ve verimliliği düşürdüğünü göstermektedir. Tek bir iş yapmak, birçok işi kayıp ettirse de onu yapmayı öğrenin. Bir seferde tek bir işi üstlen ve iyi yap. Tamamladıktan sonra bir sonrakine geç.

Hayatı Basit Yaşamanın 10 Kuralı


8 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.