HAYATA TUTUNMAK

0
1028

 

Hayat dediğin iki kelimeden ibaret. Saydığım her yıldız umut olsaydı eğer, yüreğine, burdan kim bilir kaç köprü kurardım. Susamış bir çöl gibiyim. Suyu görsem, tanımam. Tutunduğun kaç parmak kaldı avuçlarında? Söylediğin kaç türkü dilinde? Bir vedaya sığmayan, kaç veda daha ekler yüreğine? Aldanma bu şehrin sessizliğine. Bir fırtına çıkacak seni bekliyor, uykulu halin mahmurluğunda. Aynada gördüğün yüzüne kızma! Bak çizgilerine. Kaç hatıra kalem atmış şakaklarına? Çatılan kaşlarına sorsan, kaç hüzne daha yol yapıyordur, bilinmezlerin.

Düşündüğün kadar kolay değil akşamın maktulleri. Bırak haykırsın dilin. Bu şehrin sessizliği boğuyorsa yüreğini, sığdıramadığın bulutların yağmur olsun, toprağına. Değdikçe burnunu yakan kokusu toprağında, vurdukça kulaklarına sığmayan ‘tık’ seslerinin işkenceden farkı yok. Dizilmiş tahtaların üzerinde, kefenine sarılı yarı uyanık, yarı uykulu halin . Üstelik rahat vermiyorken, toprağında bile.

Sevmelerin geç kalmış, sevilmelerin hala beklemekte. tutunmak, varlığın yokla bir olurken dudaklardan dökülen duaların, sırrına mazhar. Bir kuş sevdasına yenik düşmüşse, kalbinin rengine kızma! Özgürlükte onun kanadında, tutulduğu esarette. Yağmuru taşıyıp üzerine dökmüşse, celallenmeden önce bir düşün. Ders alman gerekiyorsa, yollar önüne serilmiştir. Uzak dediğin kaç metre kaç saattir bilmem ama, camın buğusuna dalıp kaldığında, yıllar yetmiyor saydığına. Kaç şiir kaç türkü eskittim, sorma, ardında! Kaç kahve kaç kalem kaç kağıtsa istediğin, kalmadı ruhumda. tutunmak dediğin her zaman uzanan bir kol değildir unutma!

Hayata tutunmak dediğin, belki sadece sen olmaktır. Hayata tutunmak dediğin, gökyüzünün kuytusunda saklanmaktır. Sadece sen olduğunda.

HAYATA TUTUNMAK


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.