Havlu Atanlardan Mısın?

0
139

Sende mi? Yoksa Yenilgiyi kabul mü ediyorsun? Ben genelde yenilsem dahi kabullenemem. Anlaşılan bu yokuş sana olduça dik geldi.

Yenilgiyi kabullenmek zihnin bir oyunudur aslında. Çevirilemeyecek raund yoktur tabi planlarınız rant sistemine bağlı değilse. Yani Emek vermeden yol alamazsınız. Öğrencilerin beni tilt eden cümlesi ‘Çalışıyorum ama anlamıyorum’ ya az çalışıyorsunuz ya yanlış…

Kaybetmek insana tecrübe kazandırır, kazanmak ise ahmaklaştırır. Eğer sizden düşük seviyedekilere bakarak mutlu oluyorsanız sizde büyünün etkisine girdiniz demektir, gevşediniz, rahatladınız ve ara verdiniz. Arkanıza bakarak koşarsanız önünüzdekiler mesafeyi açacaktır.

Ben yapamam diye başlarsanız zaten yapamazsınız. Özgüven insanın kollarından tutar ve sarsar kendine getirir. Peki Fazla Özgüven? Bence Özgüvenin fazlası da iyidir ama şımarıklık ile karıştırılmadığı sürece.

En zor nokta ne peki? Kabullenmek. Kendi zekanızı biçiminizi geçmişinizi ve çevrenizi kabulleneceksiniz. Örneğin herkes aynı zekada değildir ama istikrar ve azim zeka tanımaz çünkü başarının %99’u emek %1’i yetenektir.

 

 

Havlu Atanlardan Mısın?


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.