Hatalarımız Kendi Elimizde

0
188

Hata nedir? Sonunda pişmanlık duyduğumuz her şeydir hata. Evet evet her insanın yaptığı şeydir hata. Hatta çoğu zaman defalarca tekrarladığımızda olur.

Peki gerçekten pişman olsaydık yaptığımızdan, tekrarlar mıydık hatamızı? Yaptığından gerçekten pişman olmadıkça yaptığını tekrarlaya tekrarlaya hata yapma alışkanlığı kazanır insan. Bilerek yapılmaz ki hata. Bilerek yapılırsa hata olmaz ki yapılan.

Anlamıyorum, anlayamıyorum, anlamlandıramıyorum; insanların kendilerine bu şekilde yalan söylemelerini. Kendini avutmaktan başka nedir ki bu? Halbuki o kadar zor değil bunu ayırt edebilmek.

Açıkçası ne kadar empati kurarsak kuralım, karşımızdakini tamamen anlayabilmemiz neredeyse imkansızdır. Çünkü hissettiklerimizi en iyi kendimiz anlarız. Ama söz konusu hata olduğunda insanlar kendi hislerini kendilerinden saklar olmuşlar, artık.

Demek istediğim şu ki; duyulan pişmanlığın samimiyetinde bilerek tekrarlanmadığı sürece insanların hata yapması kadar normal bir şey yok. Kısacası insanlık olarak hatalarımızı anormalleştirmemeye ihtiyacımız var.

Hatalarımız Kendi Elimizde


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.