HALİDE EDİP

0
1989

Mücadeleci, duyarlı ve vatansever güçlü Türk kadınının en büyük örneğidir Halide Edip. Döneminden oldukça ileri düzeyde bir eğitim görmüş ve yine aynı dönem gazetelerde yazılar yayınlamış, bundan dolayı büyük tepkilere ve zorluklara maruz kalmıştır.

1919’da İzmir’in işgali ardından düzenlenen Sultanahmet mitinginde, 200 bin kişinin önünde konuşma yapmış, onlara vatan için mücadele yeminleri ettirmiştir. Bu mitingde:

“ Hükümetler düşmanımız, milletler dostumuz ve kalbimizdeki haklı isyan kuvvetimizdir. Bütün milletlerin haklarını kazanacağı gün çok uzak değildir. O gün geldiği zaman bayraklarınızı alınız, bu maksat için canlarını veren kardeşlerimizi ziyaret ediniz. Şimdi yemin edin ve benimle birlikte tekrarlayın: Yüreğimizdeki mukaddes heyecan, milletlerin hakları ilan edilinceye kadar devam edecektir.” demiştir.

Yine Milli Mücadele zamanında Mustafa Kemal’in ricası üzerine Anadolu’ya geçmiş, İçinde Mustafa Kemal ve eşi Adnan Adıvar’ın isimlerinin bulunduğu 7 kişilik idam listesinde adı geçmiştir. Cephenin arkasında onurlu Türk kadınları ile birlikte ülkesinin bağımsızlığı için mücadele vermiş, durmamış çeşitli oluşumlara öncülük etmiş ve kalan zamanlarında hemşirelik yapmıştır.

Aktivist, araştırmacı, yazar, akademisyendir ve Profesör unvanını alan ilk kadındır. 21 roman, 3 öykü, 2 tiyatro ve 2 anı olmak üzere 28 eser bırakmıştır. Batı’da ilk İngilizce tarihi anlatımı yapan ve oraya davet edilen ilk kadın, ilk Müslümandır. Türkiye tarihi hakkında sadece klişeleşmiş şeyleri bilen Batıya, Türkiye Cumhuriyeti tarihini anlatmıştır.

Halide Edip’in o dönem de verdiği mücadele ve başardıkları, kadını yetersiz ve aciz gören zihniyetlere karşı verilebilecek harikulade bir cevaptır. Biz Onurlu Türk kadınlarına da bir sembol niteliğindedir. Yalnız bizler sadece Halide Edip’in ismini yaşatmak ve hayatını, kitaplarını derslerde vs. anlatmak ile kalmayıp; onu yaşayarak ve anlayarak bu Türk tarihinin büyük kadınının anısına verilmesi gereken değeri göstermeliyiz.

HALİDE EDİP


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.