Hadi Durmayın Hemen Şimdi Delirin

0
128

Hey, özgür ruhlu insanlar ses verin!

Deliriyorum.

Patavatsızlık ve açık sözlülük arasında ince çizgi falan yoktur. Aksine aralarında koca bir uçurum bulunur. uçurumdan düşeceğime patavatsızlıkla yetinmeyi tercih ederim. nerde ne konuşacağını bilmeyen insanlardanım ben de. ağzına ne gelirse söyleyenlerdenim. hatta konuşup susmak bilmeyenlerdenim. ama çoğu zaman özgürüm. düşüncelerimle özgürüm, haykırışımla özgürüm. delilercesine özgürüm.

her insan biraz delidir ama ben tüm organizmamla ve tinsel açıdan bu dünyaya karşı akıllı olmaktansa baştan aşağı deli olmayı tercih ederim. ciddiye alınırsa yaşanmaz bu hayat size de fazlaca tercih ederim.

ciddiye alma dediysem duyarsızlığı kastetmedim elbette. cinayetleri, tecavüzleri, orman katliamlarını görmezden gelecek değiliz bu cani ortamda. benim bahsettiğim tamamen ruhsal dünyada.

evet ne diyordum. ben deliyim ve bundan gurur duyuyorum. delirmekten güzeli mi var yahu? yıllar önce aklım başındaydı da ne oldu. delirmeden akıllanmaz insan. ne diyor bu deli der gibisin. diyin lütfen çekinmeyin ben bundan zevk alırım aksine. açıklayım ama sizin için hemen birkaç örnekle.

einstein! basit ve klasik bir örnek vereceğim. dilini çıkaran bir fotoğrafı vardı hatırlayın. görseniz o fotoğrafı ve tanımasanız hiç einsteini. der misiniz bu adam bir dahi. ben demezdim şahsen. izafiyet teorisi, ikizler paradoksu… üç nokta bıraktım yazacak olursam bu iş uzar çünkü. otistik dahi! ah, daha yeni okuldan atılmaya çalışan otizmli çocuklar geldi aklıma. zararsız ve zeki çocuklar ve karşılarında cahil, duyarsız, bilinçsiz veliler… çok acınası, çok üzücü gerçekten.

pisagor! obsesyonları ile mücadele eden bir deli daha. obsesif kompisif bozukluktan müzdaripti kendileri. takıntıları ile yüzüyordu denizde. ama işte bu adam sayesinde matematiğin temelleri atılmıştı.

! şizofreni ve bipolar. ikisi bir arada koca bir delilik çıkar bundan ortaya. yaratıcılığının nereden geldiği nasıl da belli. hipomani dönemlerini verimli geçirmiş olmalı. bu da bipolar delinin tuvallerine yansımış, sonuçlarını görüyorsunuz sizler de…

salvador dali! bir parkinson ressam düşünün. evet parkinson. üstüne dhb (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) ye sahipti. ne muhteşem bir delilik. deliliğin içindeki büyük bir dahilik…

charles dickens! bir bipolar daha… ama bu sefer bir yazar. bipolarlarda zaten yaratıcılıktan ötürü sanata büyük bir eğilim bulunmakta. özellikle yazma ve resim becerisine sahipler. charles dickens de buna kaliteli bir örnek.

jack london! intihar girişimine kadar yol almış bir bipolar daha…

franz kafka! bilmeyen yoktur bu ünlü yazarımızı. kendi köşesine çekilmiş ve yazılarında da belli etmiş olduğu gibi anksiyeteden müzdaripti kafka. kaygılarını ve tinsel yaşantısını kaleme dökmekte yetenekli bir deliydi anlayacağınız.

ezra pound! 13 yıl akıl hastanesinde kalmış bir narsist, şizofren  şair ve eleştirmen…

sylvia plath! akıl hastanesinde kalan ileri derece bipolar hastası şair ve yazar. kısa hayatına rağmen bize güzel eserler bırakmayı başaranlardan…

nilgün marmara! türk bipolar şair… 29 yaşında intihar ile hayatına son veren marmara eserleriyle hala yaşayamakta…

her insan biraz delidir aslında demiştim yazımın başında.

her insan biraz dengesizdir bipolarlar sadece daha uç tepkiler veren, ve hareketli dönemleri daha ağır geçen yaratıcı yazmaya ve çizmeye yetenekleri olan bireylerdir.

her insanın kendine has takıntıları vardır. herkes kendi hayatını kontrol etmek düzene sokmak ister. obsesif kompisif bozukluğa sahip insanlar kontrolü elinde tutmak isteyen düzeni daha çok seven insanların ta kendisidir aslında. biraz simetrik ve biraz temiz olsun etraf belki biraz değil de fazla…

her insan sever kendini. en azından bir yönünü. aynaya geçiğinde güzel olduğunu dile getirir bazıları. her insan biraz kıskançtır. kime karşı neye karşı değişir elbet bu. narsist kişilik bozukluğu bunun biraz level atlamış hali hepsi bu.

sosyal hayatta başarısızlığımız elbet olmuştur hepimizin. iletişimde sıkıntılardan müzdarip olmuşuzdur ufak veya büyük çaplı. otizim de bunun yüksek aşamalı hali…

hepimiz hayal kurmuşuzdur. ve bu hayallere inanmak istemişizdir. şizofren bireyler ise o kurduğu hayallerle yaşıyorlar aslında. ben buna sihirli bir o kadar da tehlikeli bir güç derim siz deli diyebilirsiniz.

ve daha dile getirmediğim niceleri…bu saydıklarım dikkat edilmezse ölüme sürükleyebilecek ciddi rahatsızlıklar aslında. delilik dediğim şeyse biraz dahilikten ibaretti. normal olmayan demek benim için deli sizi bilemem tabi. farklı düşünürler biraz. biraz kontrolden çıkarlar. evet zor hatta çok zor mücadele etmesi. ama mücadele edebilecek güçleri var sihirli bir değnek gibi adeta bu mücadeleleri yazılara, tuvallere, melodilere, matematiğe, fiziğe, biyolojiye daha nice alanlara değmiş. kafamızın içindeki sığ düşünceden kurtulurak başlayalım deliliğe. nerden delireceğiniz size kalmış. haydi durmayın işte bugün, hemen şimdi hep birlikte DELİRİN!!!

 

Hadi Durmayın Hemen Şimdi Delirin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.