Güzellik Anlayışı

0
254

Lütfen bu yazıyı okurken “ama güzellik insanın içindedir”,” önemli olan iç güzellik “düşünceleriyle okumayın. Bu yazımızda bahsedilen güzellik basit anlamda, ilk akla gelen güzellik anlamı ve daha çok kadın üzerinden gidilen bir güzellik anlamı efendim. Yoksa işin felsefi boyutuna gelirsek elbette size katılıyorum.

Annemin yıllar önce aldığı bir kitap vardı. Evde doğal maske tarifleri falan yazan, o kitabın ön sözünde bir cümle vardı beni çok etkileyen diyordu ki “tarih boyunca güzellik hep önemli olmuştur ama hiçbir zaman günümüzdeki dek güzelliğe tapılmamıştır.” O kadar haklı ki… Günümüz dünyası güzel olmanızla size avantaj sağlayabiliyor, medyada güzel insan abartılarak anlatılıyor kısaca gerçekten günümüz dünyası güzelliği bir amaç gibi gösterip, güzelliğe tapılıyor. Bence unuttuğumuz çok önemli bir nokta var ki o da güzellik anlayışının değişkenliği.

WhatsApp-Image-2019-01-19-at-00.49.341-234x300  Mesela Rönesans döneminde kadınlar için sağlıksız görünüm derecesinde beyaz tenli olmak güzel bulunuyormuş. Tenlerini beyazlatmak için bir takım peelingler, keseler yaparlarmış. Christian Tagliavini adlı İsviçreli sanatçı, Rönesans ressamı, Florentine Agnolo di Cosimo’nun portrelerini yeniden oluşturarak, fotoğraflamış bir bakıma gerçeklik katmış. Yandaki fotoğrafta bu eserlerden biri. Yani bir zamanlar ruh gibi dolaşmak güzel bulunuyormuş.

 

WhatsApp-Image-2019-01-19-at-03.18.30-300x223  Güzellik kültürden kültüre de değişebilir. Örneğin Moritanya’da ne kadar kiloluysanız o kadar güzelsiniz anlayışı vardır. Öyle ki kilo aldırmak için özel kamplar dahi bulunmaktaymış.

 

WhatsApp-Image-2019-01-19-at-00.49.34-237x300

 

Bu kadar uzaklara gitme biraz daha yakınlardan, yakın zamandan örnek ver diyorsanız hemen.

2000’li yıllarda diye hatırlıyorum sıfır beden olmak, kemikleri sayılacak dek mankenler falan çok revaçtaydı. Güzel bulunuyordu. Bir takım tepkiler sonucu da artık sıfır beden olmak çokta revaçta değil. Hatta bütün kadınlara kendini sevdirme anlayışı da oturtulmaya çalışıldığından her beden de mankenler yükselişte şimdi. Ashley Graham’da onlardan biri.

Son örneğimizde Londralı sanatçı Mat Maitland’dan. Mat Maitland günümüzün güzellik anlayışını baz alarak bir dönem güzellikleriyle hayran bırakan isimleri bu anlayışa uyarlamış. Canım Audreyim de uyarlananlardan biri.

WhatsApp-Image-2019-01-18-at-23.09.35-300x146

Demek istiyorum ki, güzelliği amaçlaştırmak yerine sağlıklı ve bakımlı olmaya mı çalışsak. Çünkü görüyorsunuz güzellik değişebilirdir, değişkendir. Bu senenin trendine göre çirkinseniz seneye güzel olabilirsiniz. X kişisine göre “ı-ıh” iseniz Y kişisine göre “vaay” olabilirsiniz. Hiç belli olmaz yani bu güzellik anlayışlarına.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.