Gotik Filmin Sözlük Karşılığı: Tim Burton

0
53

Vincent Price’dan etkilenen 12 yaşındaki bir çocuk, bir sene sonra stop motion tekniği ile çektiği “The Island of Doctor Agor” kısa filmiyle beyaz perdeye ilk adımını attı. Animasyon açlığımıza doktor tavsiyesi olan Disney Stüdyoları’nda işe başladı. Çoğunluğun filmlerini izleyip kendisini tanımadığı başarılı yönetmenin, hepimizin Harry Potter serisinden bildiğimiz Helena Bonham Carter (Bellatrix) ile birlikteliğinden bir oğlu oldu. Oğlunun vaftiz babası ise, Karayip Korsanları denince akla gelen Johny Depp’in (Jack Sparrow) ta kendisidir. Burton, yazdığı ve yönettiği çoğu filminde, eşini ve arkadaşını yanında istemiştir. Üçlünün bir arada çıkardığı harika filmlerden sadece bir kaçına örnek vermek gerekirse:

•Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street (2007)

•Corpse Bride (2005)

•Alice in Wonderland (2010)

Özellikle The Nightmare Before Christmas (1993) filminde kullandığı gibi, animasyon karakterlerinin kukla, balmumu, oyuncak vb hallerinin el yapımında bizzat rol almıştır. Uzun yıllar stop motion tekniğinden yararlanmış, sinema tarhinin ilk uzun metrajlı stop motion filmini çekmiştir. TNBC (The Nightmare Before Christmas) tamamen karakter kuklaları ile çekildiğinden, karakterlerin her hareketi için yirmi dört fotoğraf çekilmiştir. Filmin çekimi tam olarak üç sene sürmüştür. Figür yapımında dört, animasyon ve kurgu ekibinde on üç olmak üzere, toplam on yedi kişi ile çekilen filmde sadece baş karakter için dört yüz adet farklı kafa tasarlanmıştır. Müzikal olan filmde Jack karakterinin şarkılarını seslendiren, filmin müzisyeni Danny Elfman bu gün hala takdir edilen bir iş çıkartmıştır. Kariyerine başladığı zamanlar yazdığı bir şiirle çekmeye karar verdiği TNBC, ilk zamanlar Disney’in onayından geçememiştir. Yıllar sonra filmin getirisinden etkilenen şirket, Disneyland’e tamamen filme özel bir bölüm eklemek istemiş ve serinin devamını Burton’dan talep etmiştir. Çoğu yönetmenden kendisini tam da burada ayıran Burton, bu teklifi reddederek şöyle demiştir: “Bazı filmlerin devamı olmamalıdır, büyüsü bozulabilir. “
Kariyerinde önemli bir yere sahip olan TNBC çekimleri sırasında, Batman Returns (1992) filminin de yönetmenliğini yaptığı için, arkadaşı Henry Selick’e, çocuğu gibi gördüğü filmini emanet etmiştir. Gösterime girmeden, kendisinden önce çıkan Tim Burton eserlerinde ve sonrasında, Jack karakterine küçük sahnelerde rastlanmıştır. Selick’in Coraline ‘ında (2009) bir yumurtanın içerisinde, ünlü şapkacının papyonunda, geçmiş kısa filmlerden Vincent’in bir sahnesinde diyebiliriz.

Dark Shadows filminde olduğu gibi fantastik tarzına komedi unsurları da eklemiştir. Birlikte çalışmayı sevdiği isimlerden birisi olan Eva Green ile sinema dünyasına yeniden renk kattığı yakın zamanki filmlerinden “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children” (2016) Ransom Riggs’in kitabından (2011) uyarlanmıştır.

Şimdilik son filmi olan “Dumbo” (2019) bildiğimiz Dumbo hikayesinin Burton eli değmiş hali olarak karşımıza çıkmıştır. Yetenekli ustanın bu güne kadar en sevilen filmlerinden benim de izlenmesini tavsiye ettiklerim, yukarıda bahsettiklerimiz hariç:

•Big Fish (2003)

•Edward Scissorhands (1990)

•Big Eyes (2014)

•Charlie and the Chocolate Factory (2005)

Bilinen tarzlardan uzak, kendine has yapısı ile seyircisini oturduğu koltuktan kaldırıp, koyu tonlar ve topluma alınmamış karakterlerle donattığı bir dünyaya çekiyor. Her kitleye ve yaşa hitap edip etmediği tartışılır ancak bir tane filmini dahi izlemeden geçmek büyük ziyan olacaktır. Eleştirmenlerce son dönemde yaşadığı söylenen düşüşten kurtulduğu ve beyaz perdenin sihirli siyahını geri getirdiği bir film daha  bekliyor, dünya genelinde kutlanan cadılar bayramına kazandırdığı kült sayılabilecek karakter Jack Skellington’un bir sözü ile yazıma son veriyorum. “…and since ı am dead, ı can take off my head to recite Shakespearean quotations.”

 

Gotik Filmin Sözlük Karşılığı: Tim Burton


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.