Google Play’de Sahte GPS Uygulamalarının Amacı Ne?

0
362

Teknoloji dünyası, ESET Kötü amaçlı yazılımlar araştırmacısı ’nun Twitter dan paylaştığı raporu konuşuyor. Paylaşılan rapora göre Play Store’da 15’ten fazla sahne uygulaması kullanıcılara gösteriliyor.

Peki; Android uygulama mağazası Play Store’da yer alan bu sahte uygulamalar tam olarak neyi amaçlıyor?

, bünyesinde binlerce yazılımcı tarafından geliştirilen uygulamayı barındırıyor. Geliştiriciler, indirime oranına göre gelir elde ediyor. Google Play’de uygulama geliştiricilerinin herhangi bir onay sisteminden geçmeden, istedikleri gibi uygulama yayınlayabiliyor olması, beraberinde ciddi bir istismarı ortaya çıkarıyor. Kötü amaçlı geliştiriciler, sahte uygulamalar ile kullanıcılar üzerinden, yüksek oranda haksız kazanç elde ediyor.

Google play’de son dönemlerde sahte navigasyon uygulamalarında büyük artış yaşandığı belirtiliyor. Güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko’nun Twitter hesabından paylaştığı rapora göre Play Store’da 15’ten fazla sahte navigasyon uygulaması kullanıcılara gösteriliyor. Söz konusu uygulamaların üzerinde “haritalar ve GPS navigasyon, Rotanızı Bulun, Rota Bulucu, GPS Haritaları” gibi yazılar yer alıyor.

Google Play’de Sahte GPS Uygulamalarının Amacı Ne?

Toplamda 50 Milyon indirilme sayısına sahip bu sahte uygulamalardan bazıları, sahte simgeler de kullanıyor. Araştırmacı Lukas Stefanko: “ Bu uygulamalar, tam donanımlı navigasyon uygulamaları olarak görünüyor ancak tam olarak öyle değiller.Tek yaptıkları şey kullanıcılar ve arasında bir katman oluşturmak. Bu uygulamalar, gerçek navigasyon uygulamalarının ekran görüntülerini alıp gerçekmiş gibi sizlere sunuyor ve asla bir navigasyon teknolojisine sahip değiller.” Açıklamalarında bulundu.

Google şirketi belirlediği kurallara göre üçüncü parti geliştiricilerin başka bir Google ürünü ile benzer özelliğe sahip ve aynı hizmetleri yeniden sunuyormuş gibi yeni uygulamalar yayınlaması yasak. Buna rağmen Google bu konuda sessizliğini korumaya devam ediyor.

En büyük rakibi App Store’da ise işler daha sıkı bir şekilde ilerlemektedir. ’da geliştiriciler sıkı bir onay ve inceleme sürecini atlattıktan sonra uygulamalarını yayınlayabiliyor. Google Play Store da rakibi gibi bir denetim mekanizmasını kurması şart.

Google Play’de Sahte GPS Uygulamalarının Amacı Ne?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.