Gölge

0
202

Gölge

sizi asla bırakmayacak bir şey söyleyin bana, gölgeniz dışında. ne kadar kaçarsanız kaçın sizi her türlü yakalayabilen bir şey. yok değil mi?

karanlık bir odada yalnız kaldığınızda mesela. bir mumu yaktığınızda, yine baş başa kaldınız değil mi? kendinizden tam kaçtığınız zamanda yine gözünüzün önüne geldi. ‘ ben buradayım, bana bak, ürkme benden, ben senim.’ dedi değil mi?

insan insandan kaçar, yaşadığı ortamdan kaçar, düşüncelerinden kaçar -uyuyarak- da kendinden kaçamaz. ne uğraşlar verirse versin. aynadaki yansıması hep aynı yüz olur. yüzleşmek için sizi arayan aynı yüz.

peki insan ne olur da kendinden kaçmak ister? yüzleşmek istediği kendisi midir yoksa kendisine yapılanlar mı? bu hangi tür iç kanama bilemem ama insanın homeostazisi bir kez bozuldu mu bir daha geri dönüşü olmuyor.

size bir sır vereceğim şimdi. tüm benliğinizi bir kenara koyup gölgenizle iletişiminizi keseceğiniz bir yöntem söyleyeceğim. aslında bunu hepiniz biliyorsunuz. bundan eminim. kitaplar… bir kitaba başladığınızda o dünyaya hakim olursunuz başkalarının gölgeleri ile mücadele edişlerine tanık olursunuz. kendi hayatınız bir kenarda sizin o kitabı bitirmenizi bekler. işte o zaman gölgeniz bile bırakır peşinizi. çünkü basit bir gölgenin bile bir yaşama saygısı vardır. çünkü gerçek bile olmasa bir yaşamın saygıya ihtiyacı vardır.

Gölge


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.