Giden Denizler

0
423


İnandığım denizleri yitirdiğim doğrudur. Göğsümde demir çubuklarla uyanıyorum sabahları. Çocuklarımın gözlerinde aradım tüm kaybedilen hayalleri. Çarptım, çarptım düşmemek için kendime. Sonunda ne olduğunu buraya nasıl geldiğimi ben de bilmiyorum. Ellerimin yarasını bilirsin, buna rağmen tutarım ben kalemi. Bırak! Dediler galiba ben de sonunda bıraktım.
Zamana şiirler yazan bir adamla tanıştım. Yaşı küçüktü ama fikirlerimiz asırlar öncesinden kavuşuyordu birbirine. İncindiğim yerlere şiirler okumasını nasıl isterdim bir bilsen. Çocukluk zamanlarımı hatırlattı bana. Kiraz ağacı olan bahçeli evimizi, kaç kere düşersem düşeyim bindiğim mavi bisikleti, hiç giyemediğim papatyalı eteğimi… Bir adam geçti aniden bulutların içinden, bir kadın uyandı sancılı bir geceden, bir çocuk ağladı kundağına anne kokusu sinmeden. Ben de kendime rastladım tavan arasında kırık bir aynada. Bu ne direnmişlik dedim ağlayarak. Zaman niye bu kadar geçmez, buna rağmen nasıl bu kadar yaşlanır insan? Sustum, sustuk. Zaten tavan arasında da dünyada da yalnız değil miydik?
Tüm bunlar olurken kurşun asker çıktı kutusundan, en sevdiğin masal ben değil miyim, dedi. Haklıydı. Haklıysa birlikte yanmamız lazımdı. Bir saat bulalım dedi kendimize, hani eskiden şehirlerde büyük bir binanın üstünde duranlardan. Gece on ikiyi vurunca asarız kendimizi söylenen ipekten yalanlarla. Sabah şehir uyanınca bulurlar bizi, önce şaşırırlar belki ağlayanlar da olur. Bizi tanıyanlar çıkar mı dersin? Neyse bunları düşünme, sebebini merak ederler ve binlerce dedikodu yayılır sokaklara. Üç, beş, on kaç gün sürer dersin bizi unutmaları? Sonra sineriz safran kabuklarına tarihin, üzerimize sarı tozlar birikir. Belki bir gün, belki bir gün kim bilir?
Canının yandığını biliyorum der Anna – en sevdiğim şiirden gele kadın- gidelim, gidelim korkma. Şehirler tanımasa bizi ay tanır, gök tanır. Usul usul ama durmadan gidelim. Yol uzun biz dünden yorgun.

Giden Denizler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.