GELECEĞE DÖNÜŞ

0
44
GELECEĞE DÖNÜŞ

 

Zaman geçtikçe ve yaşım ilerledikçe geçmiş kelimesi daha farklı anlamlar ifade ediyor. İnsanlarla sürekli yarış içinde olduğum zamanlar, en iyisi olmak istediğim zamanlar ve her şeyi kafama taktığım zamanlar şimdi hiçbir anlam ifade etmiyor. Her zaman karşılaştırma yapardım ve “neden” sorusunu sorardım. Şimdiki zamanı düşünmek hiç aklıma gelmezdi ve “keşke” diyerek anlarımı doldururdum.

Şimdi ise “kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, kimseden güzel, kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim. Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım.” Sabahattin Ali’nin de ifade ettiği gibi kendimle barıştım.

Bir zamanlar yaptığım ve yaşadığım her şey için kendimden özür dilerim ya da yaşattığım için etkilenen insanlardan. Kim için kötü düşündüysem ve onların çok istediği bir şeyi kendim için istediysem olmadı. Hep bir engel çıktı ya da hep başarısızlıkla sonuçlandı. Aldığım kararlar hep keşkelerle sonuçlandı ve ben bir gün bu duruma dur dedim. Artık yarışım sadece kendimle olacak ve bu yarışı kendimi yıpratmadan devam ettireceğim. Başarılarımla mutlu olacağım, başarısız olduğum konulardan  ders çıkaracağım.

Öğrendiğim bir şey var ki, stresle iş yapmayan ve rahat hareket eden insanların tüm işleri yolunda gidiyor ve işlerini ya zamanında ya da zamanından çok sonra yapıyorlar. İnsanlara ayak uydurmayı öğreten durumlardı bunlar. Ben yapmam gerekenleri ikiye ayırdım. Yapmak zorunda olduğum işleri rahat insanlar gibi yapıp, bitirirken; kendim için, geleceğim için çalıştığım, çabaladığım işleri günlük rutinim haline getirdim. Çünkü alkışlanan ve el üstünde tutulan insanlar ayakta kalmayı başka yollarla başarıp, hayatlarına devam ediyor. Oyunun kuralları bana geçmişin gölgesinde yaşamamam gerektiğini ve olduğu kadar kavramını geç de olsa hayatıma katmam gerektiğini öğretti.

Ben artık, kendim için ve geleceğim için geçmişten çıkardığım dersler doğrultusunda hayatıma devam edip; insanlara hayatlarında başarılar dileyeceğim. Doğrularıyla ya da yanlışlarıyla oyunlarının kuralları geçerli olduğu sürece hayatlarına devam edecekler. Ama ben, bana uygun ve beni geliştirecek insanlarla hayatıma devam edip; geçmişimden uzaklaştırdığım insanlar gibi olmayan insanlar tanımak istiyorum.

Umuyorum ki hayat bana adil davranır ve yeni hayatımda, hayallerim ve umutlarımla mutluluğu yakalarım…

GELECEĞE DÖNÜŞ


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.