Futbol Dizisinden Daha Fazlası

Dizide başrol oynayan Ted Lasso, Amerikan futbolu antrenörlüğünden futbol antrenörlüğü görevine getirilmektedir. Böyle bir görev değişikliği belki başka ligde olsa kabul edilebilirdi ama getirildiği lig, en zor lig kabul edilen İngiltere Premier Ligi olunca Ted Lasso’ya, ilk günlerinde baya bir acımasız davranıyorlar.

Bu davranışlara rağmen anlayışından asla taviz vermeyen Lasso, oyuncularına daha önce karşılaşmadıkları şekilde davranınca işleri, gün geçtikçe daha iyi hale gelmeye başlıyor. Fakat dizide tek sorunu bu acımasızlıklar değil, onu göreve getiren başkanın niyetinin de takımın başarısız olması yüzünden, işler daha da zorlaşıyor.

Gelişmelerin yanında bu diziyi diğer dizilerden ayıran özellik ise Ted Lasso’nun insanlara davranışlarıdır. Takımın stadyumuna ilk geldiği gün, takım malzemecisinden başlayarak herkesin ismini öğrenmesi, ona soru soran gazetecilere olabildiğince dürüst cevap vermesi ve takım başkanına her gün kurabiye pişirerek, onunla sağlıklı ve samimi bir iletişime girmeye çalışmasıdır.

Ted Lasso hakkında dizideki gazete yazarı Trend Crimm: “Egoyu kutlayan bir piyasada Ted kendisininkini dizginliyor. Yönetim şekli incelikli, asla tepenize binmiyor. Siz varlığını yok sayamaz hale gelene dek yavaşça büyüyor. Bu yöntem, takipçilerinin lider olmasına izin vermek de olabilir. ”

Kendisi hakkında yazılan yazıya ek olarak Lasso, çevresine olabildiğince destek veren ve sıcak kanlı yaklaşan bir kişi. Antrenörlük bakış açısı ise; kazananın veya kaybetmenin önemli olmadığı, öğrencilerinin futbol dışında da iyi bir insan olmasını isteği ile kendini motive ediyor. Bu davranışlarının yanına, samimi şakaları ve film alıntılarını da ekleyerek oldukça güzel bir dizi olmasını sağlıyor.

Hem spora ilgi duyanların hem de bu günlerde izleyecek neşeli bir şey bulamıyorum diyenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum. Bu diziyi izlerken, insanlara bakış açınızı sorgulayabilir ve eğitmenlerin ve liderlerin bu davranışlara benzer özelliklerde olmasını isteyebilirsiniz.

Jason Sudeiks’in kaleminden ortaya çıkan ve Ted Lasso’yu canlandırdığı bu dizi, Amerikan Senaryo Yazarları Birliği Televizyon Dalında En İyi Komedi Dizisi Senaryosu Ödülü ve aldığı bireysel ödüllerle de başarısını taçlandırmıştır.