Fark Etmeden Yaşamak

Yaşadığın hayat, aslında kimin hayatı?
Yaşam yolunda seçim yapman gereken en kritik anlarda, ne kadar etkilendin insanlardan ve ne kadar kaybettin benliğini?
Dönen dünyadan kafamı kaldırmam bir hayli zamanımı aldı. Karşıya doğru baktığımda ise geçip giden anlarımı gördüm. Yakalayamayacağım bir hızda olmasalardı şayet tutup tekrar yaşayabilirdim. Yakalayamadım ve bir daha yaşama şansım olmadı. Bunu anladığımda bir karar vermem gerekliydi. Şu anda mı devam edecektim yoksa geleceğe mi odaklanacaktım?
Her şey istemekle başlıyor insanda. İstemek hayal etmeyi doğuruyor nihayetinde. Herkesin bir ortak noktası oluşuyor. Hayallerimiz. Sahip olmadığımız yeteneklerimiz, olmayan paramız ve mutluluğumuz var. Daha çok sevilip, saygı duyuluyoruz. İstediğimiz insanın karşısına geçip söyleyemediğimiz ne varsa söylüyoruz. Cesaretliyiz ve korkmuyoruz. Olmak istediğimiz insanı, hak ettiğimiz hayatı bir bir inşa ediyoruz zihnimizde ve bunu kolay yoldan görmenin tadını çıkarıyoruz.  Geçici bir mutluluk ve motivasyonu bulduktan sonra dışarıdan bir işaret ya da bir ses geliyor. Bizi uyandırıyor şu anda bulunduğumuz yere. Peki ya sonra? Kaçımız harekete geçiyor, hayallerini eyleme döküyor? Bırakın bir adım atmayı, gerçekliğe döndükten sonra kurduğumuz hayalleri saniyeler içerisinde unutuyoruz. Bir köşeye sıkıştırıp zihnimizde bulunanları, başlıyoruz gerçekçi rolü oynamaya.
Dışarıya çıkıyoruz bir kahve içmeye. Sohbet sohbeti açıyor. Konu planlara, belki beş sene sonrasında olacaklara geliyor. Bu durumda yaşımız önemsiz kalıyor çünkü biliyoruz ki insan bulunduğu her yaşta bir sonraki adımını planlamaya devam eder. Küçük bir çocukken başlar her şey ve üstüne konularak ilerler. Tıpkı içinde bulunduğumuz hayatımız gibi.
Oturduğunuz yerden anlatmaya başlıyorsunuz hayallerinizi, planlarınızı… çoğunlukla duyduklarınız, bu senin için zor, sen uçmuşsun, sana yakışmaz, bu yaştan sonra insanları karşına mı alacaksın? Tarzında olabiliyor. Umarım hiç başınıza gelmemiştir fakat içlerinden en az bir tanesini duymuş olma olasılığınız fazlasıyla yüksek.
Bunları duyduğunuzda karşınızdaki insanlara neleri başardığını ve başardığı şeylerin onu tatmin edip etmediğini sorun.
Hayallerinizden bahsedeceğiniz insanları iyi seçmeniz gerektiğini bir an bile aklınızdan çıkarmayın ve insanların sözlerinin sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Belki de geleceğe odaklanırken yaptığımız en büyük hatalardan birisi budur. Hiçbir şey için geç değildir fakat sizin değil başkalarının hayatını yaşadığınızı ve dönen dünyanızdan başınızı kaldıramadığınızı fark edemeden yaşamak bu kendinize yapacağınız en büyük kötülük olabilir.