Fareler ve İnsanlar

0
533

Her bir kere yazılır, ama her bir kere okunmaz..

John Steinbeck’in isimli kitabı da tam olarak böyle..Bu kitabı ilk ortaokuldayken okumuştum. Geçtiğimiz günlerde yeniden karşıma çıktı yeniden okumak istedim..Kitabı ilk okuduğumda belki yaşımdan, belki bulunduğum zamandan, veya duygu durumumdan dolayı bu kadar etkilendiğimi tam olarak anımsayamıyorum..Şuana gelirsek, beni umarsızca etkisi altına aldığını, duygularımı alt üst ettiğini, gözyaşlarımı tutamadığımı altını çize çize söyleyebilirim. Kitabın karakterlerine gelecek olursak, iki baş karakterimiz var . İkisi çok yakın iki arkadaş hatta yol arkadaşı demek daha doğru olur..Bu iki yol arkadaşının yaşadığı şeyler, insanın yüreğini burkan, hayatından bir şeylerin eksilmesine neden olan şeyler..

Her insan yarın yaşayacağı şeylerin hayalini kurar ve hayalini kurduğu şeylerin gerçekleşmesi için umutla bekler..Kitapta hayaller ile yaşamanın verdiği mutluluğa, hayaller ile umutların birleşiminden doğan yaşama sevincine sıkça yer verilmiş..Beni kitaba bağlayan en önemli şey belki de buydu..Hayaller ile yaşamak ! Ben sürekli hayaller kuran ve kurduğu hayaller ile mutlu olabilen bir insanım..Kurduğum hayallerin birgün gerçekleşecek olmasını umut etmek ise en az hayal kurmak kadar eğlenceli ve sabır isteyen bir şey..Hiç hayal kurmayan insanlar, hiç çocuk olmamış insanlardır..En güzel filmler insanın hayallerinde, hiç kimsenin izlemesine imkan olmayan filmlerdir..Kitapta Lennie’nin çocukluğuna, hayallerine birlikte eşlik edebileceksiniz..Ben hep Lennie dedim ama George için de bazı şeyleri yaşamak hiçte kolay olmayacak..Gözlerinizin önünde bir film çekilecek ve siz o filmde George ve Lennie’ye eşlik edebileceksiniz..

Hiç okumadıysanız ilk fırsatınız alıp okumak olsun, okuduysanızda bir kez daha okumuş olun..Hayaller gökyüzündeki sonsuz sayıdaki yıldız..O yıldızlara bakmayı değil, o yıldızlara dokunmayı hayal edin..

Fareler ve İnsanlar


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.