EYLÜLDE BİTTİ

0
1112

Eylülde geldi bak, Eylülde bitti. Ekim geldi. Ne gelen kaldı, ne giden. Ne soran kaldı, ne yüreğine sinen. Bu akşamın karanlığı karartmasın gözlerini. Gelen gitti. Gitti giden. Aradığın içinde, ücralarında sakladığın olmasın. Beklediğin senden farklı bir renk… Farklı bir yağmur, olmasın. Gitti giden.
Eylülde bitti bak. Eylülde bitti. Ekim geldi. Huzur dediğin, bir muhayyel rüyanın, ipek mendillerine sarılı. Dalan gözlerin, yapraklarını dökmüş, yalnız ağaçların, kuru dallarındaki serçe yuvalarına takılı. Sorma halini bulutların. Giriftar! Gitti giden, gelen gitti.
Eylülde bitti bak. Eylülde döktü yapraklarını. Ekim geldi. Hangi sabahtan bu kalan güllerin kızıllığı? Uyuduğunun hangi gecenin tek mısrası? Tarçın kokuları dolanırken burnuna, hastalıklar kapı eşiğine saklanmış, tünüyor, okşarcasına. Dünya hali, umut vari, sustuklarında! Gitti giden, giden gitti. Şu köhne boşluk mecrasında, şu koca hal-i dünyada, başını avuçlarının arasına saklama! Fikrine meyledip kafanın içinde yaşama! Sığdıramadığın içinden, daha büyük bulutlar. Her son bir başlangıçsa, gitti giden bak! Eylülde gitti, Ekim geldi.
Bülbül güle her geçen gün aşık oldu da, gül bülbülü bir gün olsun dikeninden esirgemediyse, ötmesin bülbüller. Sarmasın gül bahçelerine. Bu baharda bitti. Biraz mahzun, biraz acımasız… Gitti Eylül, giden gitti. Yeryüzünü kaplayan suların sonsuzluğu, yağmurlara karıştı. Ekim hükmünü saldı, sürünmekten usandı yapraklar. Rıhtında kalan rüzgarlar vururken yüzüne, gitti giden.
Ne senin gölgende sevdiklerin, ne senden duyulur bu şehrin türküsü. Aklını koyupta durma! Bitti bu şehrin türküsü. İçimin şarkısı da bitti. Bitti giden, giden gitti. Eylülde gitti bak! Ekim geldi.

EYLÜLDE BİTTİ


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.