Engelleri Aşalım Sporu Paylaşalım

0
79

Engelli, yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan kişidir. Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir. Engelli olma hali için yeti yitimi de terimi kullanılır.

Engelliler, belli farklılıklardan dolayı yaşamlarında birçok kısıtlama ve engelle karşılaşabilirler. Bu farklılıkların yaşamlarına etkisi azaltmak hatta ortadan kaldırmak amacıyla ülkemizde 1990 senesinde Özürlüler Spor Federasyonu kurulmuştur. Belirli gelişmeler sonucundaysa 2006 yılında Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu adı altında hizmet vermektedir.

Federasyonumuzun amacı yaklaşık 8,5 Milyon engelli nüfusa sahip ülkemizde engelli ve sağlıklı kişi ayırımı yapılmaksızın engelli bireylere spor hizmeti ve faaliyeti ile onları topluma kazandırmak ve rehabilite etmektir.

Uluslararası Paralimpik Komite tarafından belirlenen on dokuz engelli spor branşından Federasyonumuz 13 branşı icra etmektedir. Ayrıca paralimpik olmayan üç branşımız bulunmaktadır.

Bu branşlarda ülkemiz altı altın, altı gümüş ve on bir bronz madalya kazanmıştır.

Paralimpik Oyunlar Nasıl Başladı ?

1948 Londra Olimpiyat Oyunları açılış gününde  tekerlekli sandalyedeki atletler için ilk yarışmayı düzenlendi ve Paralimpik tarihinde bir kilometre taşı olan Stoke Mandeville Oyunları ismini verildi. 1952 yılında da Hollandalı gazilerin oyunlara katılması ile Uluslararası Stoke Mandeville Oyunları başlatılmış oldu.

Bu oyunlara 1960 yılında 23 ülkeden 400 atletin katıldığı, İtalya’nın başkenti Roma’da   “Paralimpik Oyunlar” adı verilmiştir. 1976 yılında ise, Paralimpik tarihindeki ilk Kış Oyunları İsveç’te yapıldı ve dört yılda bir yapılmaya devam etmektedir.

Başta tüm engellilerimizin ve yaşadıkları zorluklara rağmen kendilerini spora adayan, bununla yetinmeyip ülkemizi uluslararası arenada temsil eden sporcularımızın 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası kutlu olsun. Tüm engellilerin kendilerine uygun bir alan seçip hayata tekrardan tutunduğu anı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu yolda kendilerine başarılar dilerim.

 

 

Engelleri Aşalım Sporu Paylaşalım


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.