Elazığ Rehberi

0
662

Bir Doğu Anadolu şehri olarak ..

Elazığ’da üniversite okuyan biri olarak size Elazığ’da gezip görebileceğiniz her yeri anlatmaya çalışacağım.Beş yıl nasıl geçti derseniz son seneye kadar bende anlamadım hatta özleyeceğimi de hiç ummazdım ama özlüyormuş insan 🙂 Öğrenci için çok ideal bir şehir Elazığ. Üniversitesi merkezde,konaklama için birçok çeşit mevcut,yemek kültürü enfes ve kışın kayak merkezi yazın göl kenarı pikniği,minik çarşısıyla güzel vakit geçirebileceğiniz bir şehirdir.

1 . Harput 

Elazığ Rehberi

Bu tabela sizi Harput’a girişte karşılıyor. Harput Elazığ’da bulunan bir antik kenttir. MÖ 20. yüzyıldan kalıntılar bulunmaktadır. Antik Harput yerleşim alanı, bir açık hava müzesi gibidir. Elazığ’ın ilk yerleşim yeridir aynı zamanda.

Elazığ Rehberi

Elazığ Rehberi

2. Harput Kalesi 

Harput Kalesi hakkında çeşitli efsaneler anlatılmakta. Bir rivayete göre kalenin yapımı sırasında harcın hazırlanmasında su yerine süt kullanıldığı, bu yüzden de“Süt Kalesi” dendiği söylenmektedir. Tabi bu bir rivayet. Uzun zamandır da kalede restorasyon çalışmaları sürmekte. Kaleye çıkmanıza engel değil bu durum.Kesinlikle bir kez kaleye çıkmanızı tavsiye ederim.

Elazığ Rehberi

Elazığ Rehberi

3. Ulucami 

Halen ibadete açık olan Ulucami 1156-1157 yılları arasında yapılmıştı. Minaresi hafif sağ tarafa eğik şekildedir. Bu yönden de dikkat çekmektedir.

Elazığ Rehberi

4. Balak Gazi Anıtı Harput 

Belek Gazi heykeli, 1965 yılında yapılmıştır. Halk arasında Balak Gazi diye kullanılır. Tesis olarak gezme imkanıda sunulan yerde cafe restaurant olarak işletmeye açıktır.

Elazığ Rehberi

5. Şefik Gül Kültür Evi 

Bu yapı 2000’li yılların başında restore edilerek halkın hizmetine açılmıştır. Burada Harput ve Elazığ kültüründen eşyalar, yöresel kıyafetler ve eski resimlerde oluşan arşivler sergilenmektedir.

Pazartesi ve Salı Günleri kapalı olan müze, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 08:00-16:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Ve müzeye giriş ücreti yoktur.

Elazığ Rehberi

Elazığ Rehberi

6. Buzluk Mağarası

Yaz mevsiminde çok soğuk, kış aylarında ise çok sıcaktır bu mağara.Buzluk Mağarasının girişinde bir eyvan kısmı vardır. Bu kısım 10-15 kişinin bir arada oturmasına uygun bir yerdir. Sonraki bölümde yapılan aydınlatma ve merdivenlerden buz tabakaların oluştuğu birinci bölüme inilmektedir.

Elazığ Rehberi

7. Çırçır Şelalesi Keban

Keban ilçesinde yer alan bu doğa harikası  şelale ve şelale üzerine kurulu  balık restaurantı görülmeye değer bir ve lezzet durağıdır.Keban Baraj Gölü’nün oluşması sırasında meydana gelen ve Çırçır Şelalesi olarak bilinen şelale dünyanın en genç şelalesidir. Şelale baraj kurulduktan sonra meydana gelmiştir.

Elazığ Rehberi

Elazığ Rehberi

Elazığ Rehberi

8. Hazar Gölü

Elazığ’ın güneydoğusunda bulunan ve il merkezine 26 km uzaklıkta olan bi göldür.  Çevresindeki kamu kurum ve kuruluşlarına ait kampları, tatil siteleri, ikinci konutlarıyla tam bir tatil merkezi görünümünde.Özellikle yaz aylarında birçok turisti ağırlamaktadır.

Elazığ Rehberi

Elazığ Rehberi

9. Hazarbaba Dağı

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yer alır ve 30 kilometre mesafededir. 1999 yılında faaliyete girmiştir. Yoğun kar yağışı görülen kayak merkezinde, kar kalınlığı 3 metreye kadar yükselebilmektedir ve kışın oldukça misafiri vardır.

Elazığ Rehberi

 

Elazığ Rehberi

10. Kültür Park

2015 yılında yapılmış olup spor ve yemek olanakları, fıskiyeler, havuzlar ve bir camiyle açık hava ve kapalı alan etkinlikleri olan park.

Elazığ Rehberi

Elazığ Rehberi

11.Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Keban Barajı, Elazığ Keban ilçesinde, Fırat Nehri üzerinde, 1965-1975 yılları arasında inşa edilmiş olan elektrik enerjisi üretimi amaçlı barajdır.

Elazığ Rehberi

12.Elazığ Kapalı Çarşı

Mecburiyet caddesi olarak geçer bu çarşının adı ve boylu boyunca bir caddedir. Yolun iki tarafida mağazalarla doludur. Küçük ama gezmesi zevklidir. Kapalı çarşısında da bir çok baharatçi ve yöresel ürünler yer almaktadır.

Elazığ Rehberi

13. Arap Baba Türbesi

Harput’ta yer alan bu türbeyi bir rivayete göre üç kere ziyaret eden Elazığ’dan ayrılamazmış. Arap babanın Başı kesik şekilde sarılı muhafız edildiği görülmektedir.

Elazığ Rehberi

14. Fırat Üniversitesi 🙂

Oldukça büyük bir üniversitedir.Birçok bölüm yeralmaktadır ve köklü eğitimci kadrosuyla 1975 yılından beri eğitim vermektedir. Üniversite içerisinde bulunan mesire alanı,cafeleri,sosyal tesisi,aktiviteleri oldukça aktif bir hayat sunuyor.

Elazığ Rehberi

Bunların yanı sıra tadına bakmadan dönmemeniz gerek lezzetler de şöyle ;

  1. Orcik 

Elazığ Rehberi

2. Harput çorba

Elazığ Rehberi

3. İçli köfte

 

Elazığ Rehberi

4. Sırın

Elazığ Rehberi

5. Harput köftesi

Elazığ Rehberi

Veee son olarak güzel ülkemizin her noktası kesinlikle gezip görmeye değer.Elazığ bu anlamda sizi hem tarihi olarak hemde lezzetleriyle oldukça mutlu edecektir. Yolunuz düşerse çok keyif alacağınıza kefilim.

Rotamız daima ‘gezmek’ olsun  🙂

 

 

 

Elazığ Rehberi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.