EFSANELER KÖŞESİ #1

0
72

EFSANELER KÖŞESİ #1

Merhaba Sevgili okurlar! Bundan böyle yepyeni bir konsept ile karşınızdayım. Her ay sizlerle beraber insanlığın unutmadığı daha doğrusu unutamadığı hanımefendileri ve beyefendileri ele alacağız. Onları bu denli özel ve anlamlı kılan nedir? İşte bu sorunun cevabını hep beraber bulacağız. EFSANELER KÖŞESİ’ne hepiniz hoşgeldiniz! Açılışı bir çoğumuzun sevdiği ve hayranı olduğu Agatha Christie ile yapacağız. Polisiyenin tabiri caiz ise ”annesi” ,benim gibi hukukçu arkadaşların ise hayranı olup her eserini büyük bir dikkat ile okuduğumuz şaheserlerin ,yazarını sizlerle beraber bu yazımda inceleyeceğiz.

Tam adı Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan olan Agatha Christie 15 Eylül 1890’da İngiltere’de dünyaya gelmiştir.Polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Agatha hepimizin çok sevdiği ,dedektif Hercule Poirot ve Miss Marple karakterlerinin yaratıcısıdır.

Küçük yaşta babasını kaybeden Agatha ‘ya evde annesi eğitim vermekteydi. Dislektik olmasına rağmen öykü ve roman okumaktan hiçbir zaman vazgeçmedi. Ciddi anlamda kaleme aldığı ilk eserler; deneme ve duygusal konuları ele alan öykülerden ibaretti. 1914’de Pilot Albay Archibald Christie ile evlendi ve Fransa’ya yerleşti.

İlginç bir bilgidir ki Agatha 1926’da 11 gün boyunca ortadan kayboldu. Daha sonrasında ise arabasını bir göl kenarında kaza yapmış, vaziyette bulurlar. Günler sonra  aniden ortaya çıkan Agatha ‘nın başından neler geçtiğini kimse anlayamaz. Kendisi ise bu konuda konuşmaz, sanırım bizlere bugünler için bir bilmece olarak bıraktı…1928’de ilk kocasından boşanan Agatha, Max Mollowan ile evlendikten sonra ,dünya çapında turlara çıktı .Bu sayede eserleri de uluslararası düzeyde konuşulmaya başlandı. Sevgili Christie eserlerinde, İngiliz töre geleneğini oldukça başarılı bir biçimde işlemiştir.1971 yılında ,İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını almıştır. Eserleri bir çok filme uyarlanan efsane yazarımız ,12 ocak 1976 tarihinde yaşama veda etmiştir .Arkasından okuyucularına birbirinden değerli eserler bırakmıştır. Hepsini okuyabilmemiz umudu ile…

Eserlerinden sadece birkaçı…

On küçük Zenci

1925 Köşkteki Esrar

1926 Büyük Dörtler

1934 Doğu Ekspresinde Cinayet

Peril at End House Hercule Poirot

” Yargıç hüzünlü bir sesle,”Benim yaşımda”…dedi.

”sizin anladığınız anlamda heyecanlara yer yok delikanlı.”

Anthony sırıttı.

”Yasalara göre yaşamak insanı bunaltır! Ben suçtan yanayım.

Şerefe”

Kadehini kaldırdı bir kerede kafasına dikti.

Belki de çok acele etmişti .Öksürdü, tıkandı; yüzü buruştu,kızardı.

Soluk almaya çalıştı ,sonra sandalyesinden aşağı kaydı ve bardak elinden yere düştü.”

(On Küçük Zenci ,Agatha Christie)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.