Duran Yok Olur

1
225

İnsan bu cihanda mücadele etmek zorunda. Bu cihanda duran kaybeder, duran paslanır, duran çürür gider. Bu bıkkınlık, bu depresyon hallerimiz hep durmamızdan ötürü. Demir bile dura dura çürürken nasıl dururken çiçek açmayı bekleyebiliriz ki? Toprak su ile canlanır insan ise çalışmakla. Said Nursi şöyle der: En bedbaht, en muzdarip, en sıkıntılı, işsiz adamdır. Zira, atâlet ademin biraderzadesidir. Sa’y, vücudun hayatı ve hayatın yakazasıdır. Ne de iyi der. Çalışmayan insan, bir uğraşı olmayan insan muzdarip olur, sıkıntıya düşer çünkü durmak yok olmaktır. Duran yok olur. Allah’ın kurallarına göre her şeyin bir amacı ve işlevi olmak zorundadır, hakimdir, hikmetle iş yapar bu yüzden işi olmayanın bu cihanda olmasına lüzum yoktur. Biz insanlar canımız sıkılınca tek şey yapmayız ya da keyfim yok der elimizle iteriz bir şeyleri, durmayı seçeriz yani. Sıkkın olan canımız bu seferde durduğumuz için sıkılmaya başlar. Bir insan ne zaman mutlu olur biliyor musunuz? Bir işe yaradığını hissettiğinde. Sıradan bir pil değiliz hiçbirimiz. Kalkıp bir şeyler yapmak zorundayız. Biz bunun için yaratılmadık, 24 biz oturalım diye var edilmedi.

İstiyorum ama olmuyor diyenler de var. İstemekle bir şeyin olduğu yok arkadaşlar. Eğer bir şeyi istiyorsanız çalışmak zorundasınız. Aslında her şey o kadar açık ki, fakat bizler görmezden gelmeye alışmışız. Çiçekler ne yapar biliyor musunuz büyümek için çiçeğe doğru yönelir yani büyüme isteği istek olarak kalmaz bunun için harekete geçer. Aynı şey benim içinde geçerli, sizin içinde, tüm cihan içinde. Büyümekse isteğin yöneleceksin güneşe.

bizim sandığımız kadar uzun değil. İnanın bana sandığımız gibi değil. Ne geçmişi düşünecek kadar zamanımız var ne de geleceği, sadece şimdilerimiz kadar zamanımız var. Eğer bir şeylerin geçmesini ya da gelmesini istiyorsanız içinde bulunduğunuz zamanı alın avuçlarınızın içine ve istediğiniz ne ise o şekilde şekillendirin. Geleceğe mi gitmek istiyorsunuz? O zaman elinizdeki anı sizi geleceğe götürmesi için çabalarla, çalışmalarla şekillendirin. Geçmişi silmek mi istiyorsunuz o zaman elinizdeki andan yeni bir yaşam ve yeni bir siz yapın. Emin olun anlattığım kadar kolay. Sadece isteyin ve gerçekten mücadele edin. Olmuyor deyip bir kenarda mızmız bir çocuk gibi ağlamayın. Ya da nedenlerle kavga edip durmayın. Nedense neden oldu ve bitti. Gelecek gelecek ise gelir, gelmez ise siz gidersiniz. Her şey bu kadar basit. Bu zamana kadar hiçbir şeyde yenilmeyen biri olarak söyleyebilirim ki bir insan ne kadar isterse o kadar kazanır ve bir insan ne kadar mücadele ederse hayatta ona mücadelesi kadar değer verir, etki tepki kanunu sadece fizikte işler sanmayın bu yasa her yerde işler. Ha Allah uygun görmez yasayı devre dışı bırakır o başka ama inanın Allah bu dünyada vermez ise diğer dünyada vermek istediği içindir boşuna demedim etki tepki her yerde işler diye.

Durmak yok. Saksıdaki çiçek bile işlevli iken saksıdan aşağı olmak ahseni takvim olan insan için ne kadar da trajedik bir hal farkında mısınız? Hayat kısa hafız ya çalışacağız ya da yok olacağız. Seçim bizim. An bizim.

 

 

Duran Yok Olur

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.