Dünya ve Zaman

0
13

Dünya ve Zaman

Yollarda geçer bazen ömrümüz. bir kaplumbağa gibi hissedersiniz kendinizi. İlerlemek istersiniz bir adım dahi atacak gücünüz kalmamışçasına yorulduğunuzu hissedersiniz, ilerlemek istersiniz,bacağınızdan daha da büyük taşlar çıkar karşınıza. Evet! Bu dünyada sadece kaplumbağa kadar hızlısınız. Hızınız,gücünüz, sessizliğiniz sadece onun kadar aciz, onun kadar çaresiz.
Dünya ise bir çita. Zaman,açık bırakılan musluk gibi. Bizse bu zincirlemeye ait bir kabın içinde ortası plastikten yapılmış bir ağacın altında ki sahte taşta bir adım atmayı bekliyoruz. Sanıyoruz ki, dünyanın en güzel yeri burası. Sanıyoruz ki o ağaç gerçek. Sanıyoruz ki, o taş plastik değil, ve biz dünyanın en güzel adasındayız. Zaman! Açık bırakılan musluğun intikamını alıyormuşçasına hızlı akıyor. Dünya! Günlerce aç kalmış bir çita ve avını aramak için hiç durmadan koşuyor. Elbet ki yoruluyor. Yorulduğu anlarda mevsimleri,koştuğu zamanlarda ise günleri atlıyoruz.
Bizse bir adım dahi atmaktan yorulmuş, çevresine bakamayacak, iyiyi kötüyü doğruyu yanlışı ayırt edemeyecek kadar aciziz! Her gün yorularak uyanıyoruz, her gün yorulduğumuz için yürüyemiyoruz, adım atamıyoruz. Dünya bizi yönetiyor ey insan! Dünya avını arıyor. Dünyanın karnı aç! Dünya acımasız. Dünya seni de bir gün o sahte adadan alacak. Ve sen, seni oradan aldığı gün, sahte adanda yaşayamadığın şeyler için ağlayacaksın, pişman olacaksın. Şimdi bak dünyaya, kır kabuğunu, yak gemilerini! Aç ufkunu. Ve sor kendine, senden daha önemli kim var bu dünyada?

Dünya ve Zaman


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.