Doğu Karadeniz’in Doğa Harikası Şehri: RİZE

Doğu Karadeniz, Karadeniz Bölgesi’nin en dağlık, en fazla yağış alan, bulutlanmanın ve nem oranının en fazla olduğu bölümdür.
Rize Türkiye’nin en çok yağış alan ili ve en önemli ürünü çaydır. Rize’de yaz mevsimi ılık geçer. Ulaşımın oldukça zor olduğu, engebeli ve en çok göç veren bölümü olduğu için b u da beraberinde makineleşmenin az olmasını getirmektedir.Doğu Karadeniz’in Doğa Harikası Şehri: RİZE

Coğrafi birkaç bilgiden sonra Rize şehrinin turistik güzelliklerine geçelim. Rize muhteşem yaylaları ve şelaleleri ile doğa harikası bir şehirdir. Gezip görülecek birçok güzel noktası vardır. Ancak sadece bir günümüz olduğu için görmeyi en çok istediğimiz yerlere gidiyoruz. Şehre girdiğimizde rotamızı ilk olarak dizilere de konu olmuş olan Çamlıhemşin ilçesine yönlendiriyoruz. Birbirinden güzel manzaralar bizi karşılıyor. Yemyeşil çay bahçeleri, fındık ağaçları, tarihi taş köprüleri ve göz alıcı Çamlıhemşin evleriyle sabahın güzelliğinde yolumuz şenleniyor. Sabah kahvaltımızı şırıl şırıl akan derenin sesi eşliğinde Fırtına Deresi’nin kıyısında güzel bir mekan da yapıyoruz. Eğer Rize’de iseniz kahvaltının olmazsa olmazı el yapımı tereyağları ve en önemlisi bol Çeçil peynirli mıhlamadır.

Doğu Karadeniz’in Doğa Harikası Şehri: RİZE

Kahvaltının ardından Pokut Yayla’sına doğru yol almaya başlıyoruz. Yaklaşık bir saat süren yolcuğumuzdan sonra o muhteşem Pokut’a kavuşuyoruz. Derelerin oluşturduğu vadiler arasında yer alan yayla, orman üst sınırı civarında 2032 metre yükseklikte yer alıyor. Pokut Yayla’sını İlk gördüğüm anda mest oluyorum. Dürüst olmak gerekirse birçok yer gezmiş biri olarak çıplak gözle gördüğüm en güzel manzara diyebilirim. Henüz popülariteyi çok yakalamadığından olsa gerek, turist sayısı ve yayla alanında beşeri yapı sayısı oldukça azdı. Bu da doğanın güzelliğine daha saf bir şekilde tanıklık etmenizi sağlıyor. Fakat şu ayrıntıyı da vermem gerekiyor ki oldukça yüksek bir kesimde kaldığı için hava şartlarına bağlı olarak dağların arasını çoğu zaman duman kaplayabiliyor. Ve manzaranın görüş mesafesi tamamen kapanıyor. Buna rağmen biz fazlasıyla şanslıydık ve manzarayı en güzel haliyle izleyebildik. Pokut Yayla’sına ulaşım için turistik dolmuşları kullanarak veya araç kiralayarak yolculuk edebilirsiniz. Konaklama için, otel tarzında birkaç ev bulunmakta, aynı zaman da çayınızı yudumlayıp fırın sütlacınızı yerken oturup manzarayı izleyebileceğiniz çok hoş lokal bir kafeterya bulunmaktadır. Yolunuz Rize’ye düşer ise yolculuğunuza Pokut’u eklemeden geçmemenizi öneririm.

Doğu Karadeniz’in Doğa Harikası Şehri: RİZE  Rize turumuza devam ederken ikinci rotamız Zilkale oluyor. Zilkale, tarihi İpek Yolu üzerinde yer aldığı için eski dönemlerde konaklama ve haberleşmede önemli bir merkez konumundaymış. Her ne kadar ismi kale olsa da, daha çok bir gözetleme kulesi ve gelen misafirlerinin konaklayabileceği bir yapı olarak kullanılmış. Denizden yüksekliği 700 metre olan Zilkale, rivayetlere göre inşa edilirken taşları elden ele taşınarak örülmüş ve hala birçok kısmı sağlamlığını korumaktadır. Oldukça yüksek bir alanda bulunan bu kalenin insanın ruhunu yeşilliğe doyuran bir manzarası var. Dönüş yoluna geçtiğimizde şehrin en güzel şelalelerinden biri olan Palovit Şelalesi’ne de uğramadan geçmiyoruz.

Günü bitirirken konaklamak için artık Ayder Yaylası’na doğru yol alıyoruz. 1218 m rakıma sahip, Fırtına Deresi’nin sesi içinde metrelerce yüksekten akan Gürgendibi ve Gelintülü Şelaleri’ne yürüyüş mesafesinde ve diğer görülmeye değer pek çok yerin geçiş noktası konumundadır. Ayder turistik olarak Rize’nin hatta Karadeniz’in en meşhur yaylası konumundadır. İçerisinde kaplıcaları da bulunduran yayla çam ormanları ve Kaçkar manzarasının da tam ortasındadır. Tabi bu kadar talep görmesi de içerisinde yerel halkın azalmasını ve her geçen gün turistlerin artmasını beraberinde getirmiştir. Muhteşem Ayder havası eşliğinde otelimizde mısır yarmalı kara lahana sarmamızı yiyoruz. Pirinçli lahana sarmasına göre daha doyurucu ve çok daha lezzetli olduğunu belirtmek isterim. Ardından dinlenmeye çekiliyor ve günü kapatıyoruz.

Her zaman, her yeri ayrı güzellikte olan Rize’nin doğa harikası bölgelerini görmenizi en içten duygularımla tavsiye ederim. Ama şu ayrıntıyı söylemeden geçemeyeceğim ki, benim için Pokut Yayla’sına gidip orayı görmek, en özel andı.