Diller Ve Zorluk Dereceleri

0
5260

Diller Ve Zorluk Dereceleri

İletişim kurmamızı sağlayan en büyük unsur dildir.Birleşmiş milletlerinin verilerine göre,şu anda dünyada 7000-8000 arasında dil olduğu yönünde,konuşulan dillerin yarısının konuşan nüfusu 10 binden az.Ve bu dillerin yaklaşık olarak 4/1 ‘inin konuşan sayısı bin kişiden az.

ve ,dil gruplarına göre değişiklik göstermekle beraber,her dil kendi ait olduğu grubun dillerini daha hızlı ve kolay öğrenebilmekte.Öncelikle bizim ana dilimiz olan Türkçe’den başlayacak olursak; İngilizce ile olan imtihanımız maalesef sürüp gitmekte. Çok fazla öğrenci,yetişkin her yıl dil kurslarına ve eğitimlerine devam etmelerine rağmen konuşma pratiğinde iyi olmadığını ve orta derece dile hakim olduğunu belirtiyor.Bunun bir nedeni ise İngilizce dil yapısının Türkçe’den çok farklı olmasından kaynaklanıyor. Türklerin en kolay öğrenebildiği ve dil yapısına en benzediği ise:Moğolca,Japonca,Korece ‘den sonra Macarca ve Fince. Tabi tam tersi durum da geçerli yani bir Japon Türkçe’ yi başka bir dile nazaran daha çabuk öğrenebiliyor.

Türkçe diğer dillerle kıyaslandığında öğrenilmesi zor diller arasında yer almazken,kolay diller arasında da bulunmamaktadır.Orta dereceli zor diller içinde yer alır.Ve İspanyolca,Portekizce vb. gibi dillerden daha zor kabul edilir.

İngilizce artık dünyanın kabul ettiği ortak bir dil olduğu için kolay bir dil olarak kabul edilmekte.Yada  insanlar öğrenmek zorunda kaldığı için böyle varsayılmakta:)

Gelelim öğrenilmesi en zor dillere,sırası ile Çince,Arapça,Vietnamca,Tayca,İzlandaca,Arnavutça,Japonca,İskoçça,Macarca ve Hırvatça.

Öğrenilmesi dünyada en kolay diller ise sırasıyla (İngilizce hariç) İspanyolca,İtalyanca,Fransızca,Portekizce ve Almanca’dır.

 

Diller Ve Zorluk Dereceleri


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.