DERİNLERDE

Bu tanıdık bir zaferdi. Mağlup olduğumu sandığınız o savaştan kanatlanarak uçtuğum bir andı sadece. Oysa bu zafer oldukça net ve keskindi. Sizinle savaşmamıştım hiç. Kendimi bildim bileli savaşım bir tek kendimleydi.
Yüreğim ferah, zincirim kopuktu belki. Tutsak insanların benim hürlüğümle alıp veremediği neydi?
Gözlerim kör, inadım keskin bir bıçak gibiydi. Aylar ve yılların bana veremediği bir hileydi bu. Bense bu hileli zarı atmaktan son anda vazgeçmiş, bu büyük yanlışın yanlısı olmaktan kurtarmıştım kendimi. Yüreğimin hata yapmasına izin vermemiştim. Bu kendimle olan savaşın galibiyetiydi. İşte bu gerçek bir galibiyetti.
Buğulu yüzeylere, karanlık sulara veda etmiştim o an. Net ve pürüzsüz bir zemine adım atmıştım. İlk adımım değildi bu fakat gözlerimi kör eden pürüzlerden ilk kurtuluşumdu.
Farkına vara vara yürüdüm bu yolu. Biraz nemliydi yanaklarım, yol boyunca tenimi ısıtan güneş kuruttu yanaklarımı, ıslak kirpiklerimin altında yatan yorgun gözlerin yerini bir ufak ışıltı aldı. Peşimden gelen hedefsiz savaşçı kıramayacağın zincirle, yıkamayacağın duvarlar var burada. Cesur bir yüreğin hevesini kim kırar şu cihanda…
Cihan büyüktür elbet ama bir güçlü yürek kadar değil. Güçlü bir yüreğin en derin servetidir dik yürümek. Ardına bakmaz, sabırlıdır bazen taşmaz, dengesizdir anı anını tutmaz. Birdir kendiyle, özdür, özgündür her defasında. Kendi kendine mutlu olur bu yürek. İhtiyacı yoktur başka bir yüreğe. Kendi için yaşar, varoluş sebebi yine kendisidir. Kurtulduğu karanlık sulardan sonra masmavi bir denizin dalgasına atar kendini. Açılabildiği kadar açılır derinliklere. Suyun onu kaldıracağını bildiğinden değildir bu cesaret. Denize yön vermesindendir, onu tanıyıp bilmesindendir. O berrak suyun netliğindendir.
Ben ki bundan evvel kararsız bir adımla yürüyeceğime net bir duraksama ile beklemeyi tercih ederim. Ben ki zaferimi yine kendim için biçerim. Yürüdüğüm yol, yüzdüğüm deniz, yaşadığım ev, soluduğum hava… Her birinin adı, her birinin hissi var. Olmayan durumlar ve olmayan olanaklar ile kendimi oyalamam. Nişan alacağım kişi asla kendim olmam. Derinlerde saklı bir ben var onun gerekiyor korumam.