Değişimi Başlat…

0
871

Yazmayı istediğim birçok konu var; ancak konuların tamamı benimle ilgili olmadığı için kararsız kalıyorum. Yazdığımda, ucu nereye gider, kim ne gibi bir sonuç çıkarabilir diye düşünüp duruyorum. Genelleme yapmayı deneyince de konunun ciddi anlamda koptuğunu görüyorum. Blog yazmanın en zor kısmı ise yazdıklarınızın hiç tanımadığınız kişiler tarafından bir hikayeye bağlanıyor olması. İnsanlar dramı seviyor, her şeyi bir olaya bağlamayı veya bir hikayenin parçası yapmaya bayılıyor. O yüzden kulaktan dolma o kadar çok saçma sapan  konular var ki; paranoyak olmamak mümkün değil.

İnsanlar artık kabuklarına çekilme konusunda daha çok istekli. Kendi çizdikleri çemberden ötesini düşünmek, görmek, çemberin dışına çıkmak hatta çemberin için birini almak istemiyorlar. Herkes parlak ekranlara gömülmüş, çevrede olan biteni umursamaz kılıfa bürünmüş. Bir akşam üstü yürürken, karşılaştığım her üç kişiden ikisinin kulaklık taktığını görünce, kuş cıvıltılarının, rüzgar esintilerinin ağaçlar arasından sıyrılırken çıkardığı seslerin, hayvanların doğayla konuşmalarının kuytu köşeye terk edildiğini anladım. Bu konuyla ilgili ufak bir sitemde bulunduğumda aldığım cevap hep aynı “ teknoloji devri, naparsın”… Evet teknoloji devri her şeyi bir adım öteye taşıdı.  Hayali bile kurulamayan konularda, işlerimizi fazlasıyla kolaylaştırdı. Bu gelişmelerin amacı her ne kadar maddi olsa da teknolojinin kurbanı olmayı bizim seçtiğimiz gerçeğini hiç bir şey değiştiremez.

Ne istiyorsun sen arkadaş?

Benim isteklerim teknolojiye sırtınızı dönmek veya bu olayı kökten çözmek değil. O kadar büyük hayalperest bir yapıda değilimdir. Hızlı akıp giden bir zaman kavanozunda keşkelerimizi biriktirmemek adına, ufak tefek adımlar atmalıyız diye düşünüyorum. Yanı başınızda ki arkadaşlarınızla oturun sohbet etmeyi deneyin. Hayatınızda ki gelişmelerden, yaptıklarınız ve yapmayı düşündükleriniz konusunda ki fikirlerinizi paylaşın. Bir de onu dinleyin.

Dünden farklı olarak bir kitap okuyun veya biraz yürüyün ama kulaklıklar olmadan. Sanal dünyadan birazcık ötede bir yerde yürüyün.  Kendinize biraz zaman ayırıp, kendinizi gerçek olduğunuz şekilde tanımlayın.

Tüm olumsuzluklara rağmen, yeni bir başlangıç noktası belirledim. Başlangıç noktasından itibaren yürüyeceğim tüm mesafelerimde sürekli yenilikleri kovalamaya çalışacağım.

Neden mi ?

Değişimin bir parçası olmadığım sürece, mutsuz olduğumu düşünüyorum. Her geçen gün çıkmaz sokaklarımın arttığını, zamandan ölü anılarımın doğduğunu görüyorum. O yüzden yep yeni bir dönüm noktası için değişimi başlatıyorum ve 1 yıl boyunca #degisimbasladi hastag ile yaptıklarımı anlatmaya devam edeceğim.

Bir daha ki değişime kadar görüşürüz…

Değişimi Başlat...


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.