Dedektif Dergi

0
676

Kitap hakkında konuşmadan bu kitap nasıl ortaya çıkmış öncelikle bunu konuşmak istiyorum. yazılı bir eser olmadan önce internet üzerinde e- olarak yayımlanmaya başlamıştır. Dergi’nin önemli bir özelliği ise Türkiye’nin ilk internet ortamında yayımlanan polisiye dergisidir. Bu konuda internet ortamına ayak uydurması gerçekten insanlara bir kolaylık sağlama açısından önemli bir etken. Elbette ekonomik yükümlülüğünün büyük oranda hafiflemesi derginin yaşam süresini de arttırmaya başarmış. Kendi zannımca basılı ürün olması bana okurken daha keyif veriyor. Sayfaları karıştırırken duyduğum o mürekkep kokusu bana emeği, özveriyi o kadar güzel hissettiriyor ki sanki o anı yaşıyormuşcasına okuyorum.

Kitaba dönersek içerisinde güzel ve zengin konular çok iyi bir şekilde betimlenerek öykü haline getirilmesi okurken insanı sürüklüyor. Bu tarz romanların ve öykülerin sürükleyici özelliği olması, okuru kitap içerisinde tutması gerekiyor. Hele ki ülkemizde okuma oranına bakarsak okuyan insanları da kaybetmek gibi bir lüksümüz olduğunu düşünmüyorum. Bu memlekete verimli okuyan insanlar gerekiyor. Piyasada bu kadar polisiye roman varken Dedektif Dergi içlerinden çok iyi bir şekilde sıyrılıp göze batıyor. Öykülerin kurgulanmasına ciddi anlamda bir emek sağlanmış. Öykülerde ki detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş okurken bu farkedilebiliyor. Betimlemeler o kadar özenle hazırlanmış ki okuyucuyu sanki olayın yaşandığı mekanın içerisinde olduğunu hissettiriyor. Elbette bu öyküleri okurken daha çok hissedebilmek için hayal gücümüzü kullanmamız, okurken sizlere daha keyif vereceğinin teminatını verebilirim.

Kitap derleme bir kitap olmakla birlikte içerisinde on beş adet öykü barındırıyor. Kitaptaki öykülerin çoğunluğu klasik dededktif öyküsü tarzında. Klasik dedektif dergisi nedir? Sorusu kafanızda belirdiyse cevaplayayım. Klasik dedektif dergisi belirli olaylar örgüsünün gelişmesiyle, ortaya çıkan cesedin çözümünü ele alır. Temelimiz ise katil kimdir? Türk edebiyatında polisiye romanlarının çok olması, az olan bu öykü yapıtlarının değerini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap polisiyesever kitap okurlarını tatmin edebilecek niteliktedir. Okuyalım arkadaşlar okumak bir halkın uyanışıdır. Unutmayın ‘Güneşli günler göreceğiz’.

Dedektif Dergi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.