Çözümledikçe İlerleyebilirsin

2
1663

Başedebildiğin kadar kendinsin bu hayatta.Dolayısıyla kendine yapabileceğin en güzel iyilik sorunlarından kaçmamaktır. Yüzleştiğin kadar özgürleşir özgürleştikçe ‘biz’ olursun. Karanlığa meydan vermeyecek bir tabiatla aydınlatırsın başkalarını. Bu sebeple çözümsüzlük; değişik formatta aynı içeriğe sahip, kurban algısıyla ve ‘neden ben’ sorusuyla beslenen bir dizi sorunları seninle buluşturacaktır.  Kaos durumunu irdeleyip kaynağını görebildiğin ve bunu bir avantaja dönüştürüp çözümleyebildiğin vakit o sorunla bir daha karşı karşıya gelmezsin. Yüzleşmeyi ertelediğinde, düşünmediğinde, yalancı bir huzura sarılmış olursun ve bu aslında kendini kandırmaktır. İnsan yaşamı süresince o kadar çok yapar ki bu kendini kandırma işini, farketmez bile. Gerçekte sadece ve sadece kendine kötülüktür, bilinçsizlik halidir. ‘Düşünüyorum öyleyse varım’ demiş ünlü felsefeci… başlı başına var olmanın birincil ve en gerekli eylemiyken insanın; ezbere yaşanan, vazgeçişlere ve kaçışlara adanan bir hayatı yaşamış olur muyuz bir de böyle düşünelim. Sorguladığında hayatının kilitlerini tek tek açarsın. Çünkü sorguladıkça meraklanacaksın, meraklandıkça hareketleneceksin, hareketlendikçe üreteceksin önce kendin için sonra da başkaları için. Maslow’ un ihtiyaçlar piramidini hatırlayalım. Birincil ihtiyaçlarını yani, yeme içme ve nefes alma gereksinimlerini karşılayabilen insan ikinci basamağa geçer. İkinci basamak olan barınma ve güvenlik ihtiyaçlarını temin ettiğinde bir sonraki basamağa adım atarsın. Yani diyeceğim şu ki en temel ihtiyaçlarını karşılamadan statünü düşünemezsin ya da o ihtiyaçlar bir beklesin bana sevgi yeter diyemezsin.  Yaşamdaki diğer sorunlarımız da öyle işte! Düşünmenizi isterim. Karşılaştığın sorunun ne olursa olsun çözümlemeden kestirme yollara sapmak seni var olduğun durumdan kurtarmayacak, ileri gidemeyeceksin.

‘Nasıl’ sorusu seni çözüme götürecektir.Kendine vakit ayır bunun için ve hayatın problem olarak gördüğün her şeyle korkmadan yüzleş. Çünkü bilemezsin belki de korkularındır seni hayatının fırsatlarından uzaklaştıran…

Sevgiyle… Mutlu günler…?

Çözümledikçe İlerleyebilirsin


2 YORUMLAR

  1. Birkaç haftadır yazmıyordunuz. Ama harika bir yazıyla dönmüşsünüz. Uyumadan önce yazınızı okumak çok iyi geldi. Yine çok beğendim ??

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.