Çocuğum Dahi Sendromu

6
468

Son günlerde çok fazla karşılaştığım ve beni gerçekten endişelendiren bir konudan bahsetmek istiyorum. Tebrikler, nur topu gibi bir sendromumuz oldu. Bugünkü konumuz “Çocuğum ” sendromu. Çevremdeki çoğu çocuklarını , yeni nesil Einstein, evrenin koruyucusu ve kurtarıcısı zannediyor, e haliyle çevreye, konu komşuya de bunu kanıtlamaya çalışıyor.  Bir diğer değişle ebeveynler aslında o yaş grubu için yapılması son derece normal hareketleri sergileyen çocuklarına atomu parçalamış gözüyle bakıyorlar. Bunun başlıca sebeplerinden birisi sevgi.   Kargaya yavrusu şahin gelirmiş neticede, aileler de çocuklarının tüm çocukların en başarılısı, en zekisi olduğunu olduğuna inanmak istiyor. Bu durum bazı ailelerde çocukların sürekli başka çocuklarla kıyaslanmasına kadar gidebiliyor.

Gereksiz övgü harika bir pazarlama stratejisi üstelik. Özellikle özel okul sahipleri biliyor ki düz çizgi çizemeyen çocuğa ‘ Geleceğin Picasso’su ‘ demek, kapı çaldığında telefonu açıp cevap bekleyen çocuğa ‘ Algısı çok gelişmiş bir çocuk. ‘ demek ailelerinin takdirini kazanmak  ve daha çok para kazanmak demek, bu yüzden pohpohlamadan kaçınmıyorlar. Bir diğer sebep ise ebeveynlerin proje çocuk yetiştirme çabaları. Kendi çocukluklarında yapmak isteyip yapamadıkları tüm aktiviteleri, gitmek isteyip de gidemediği bütün kursları çocuklarına dayatıyorlar. Sabah yüzmeye gidip, öğlene tenisle devam edip geceyi baleyle bitiren ‘ dahi ‘ çocuklarımız ortaya çıkıyor böylece. Sosyal medyanın bu konuda etkisini de yadsımamız mümkün değil. Aileler, özellikle anneler sosyal medya sayfalarında sürekli diğer annelerin ‘ Çocuğum bu gün  tablet açmayı öğrendi, yarın da sekiz bilinmeyenli denklem çözecek. ‘ türevi paylaşımlarını görüp kendi çocuklarını bu ‘ dahi ‘ler ile kıyaslamaya başlıyor.

      Dahi çocuklarımız bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor tabi. İlgi ve yeteneği olup olmadığına bakılmaksızın aktiviteden aktiviteye sürüklenen çocukların aile ile geçirdiği zamanlar azalıp, iletişimleri zedelenebiliyor. Diğer çocuklardan daha zeki olduğu telkinleriyle büyütülen çocuk yaşıtlarıyla sosyal etkileşimlerde bulunmaya ihtiyaç duymayıp asosyalliğe sürüklenebiliyor. Sürekli zeki ve başarılı olduğu dile getirilen çocuklar bir süre sonra hata yapmaktan korkmaya başlıyor, mükemmeliyetçi bir kişilik geliştiriyor. Bu çocuklar ömürleri boyunca,  onca sene olmadıkları biri gibi büyütüldükleri için, olmadıkları birisi gibi davranmaya devam ediyorlar.  Belki de sürekli ‘ dahi ‘ oldukları vurgulandığı için, karşılarına çıkan ve başarılı olamadıkları ilk zorlukta kendilerini yetersiz ve değersiz hissediyorlar.

Bu durumun önüne geçmek için anlamalıyız ki çocuklarımız bizim çocuklarımız oldukları için değerliler, dahi oldukları için değil. Onların da tüm insanlar gibi hata yapabilirler. Yapıları gereğiyle merak ettikleri her şeyi kurcalamaları, şaşırtıcı sorular sormaları son derece normal.  Teknoloji çağında yaşıyoruz, bir çok teknolojik alet çocukların bile kolayca kullanabileceği şekilde tasarlanmış, bunları kullanmayı başarabilmesi çocuğunuzun dahi olduğu anlamına gelmez. Bilmeliyiz ki her çocuk özeldir, hepsinin öğrenme yöntemi diğerlerinden farklıdır ve bizim yapmamız gereken onları farklılıklarıyla kabullenip sevebilmek.  Eğer çocuğumuz gerçekten ‘ dahi ‘ nitelikler sergiliyorsa da bunları  sosyal medyada paylaşıp övünmek yerine bir uzman yardımıyla tespit edip, bu alanda özel olarak çalışan kurumlara yönlendirmek.

Çocuğum Dahi Sendromu


6 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir eleştiri berfin hanım , çocukları böyle yaparak onları şımartmış oluyorlar daha sonrada salak olan çocukları zeka küpü görüp diğer ailelere gösteriş yapıyorlar . Sonra neden ösymde mat 2 net türkce 4 net ..? ___ Her şeyi çok güzel olacak neyseki __ 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.