Coco Chanel’in Stilinin Modaya Katkısı

0
1479

Coco Chanel'in Stilinin Modaya Katkısı

Modanın kalıplarını yerle bir eden,kendine özgü stiliyle tüm dünyaya kendi akımını kabul ettiren bir moda ikonu Coco .Gabrielle Coco Fransa’da dünyaya gelmiştir.Gençlik dönemleri içindeki cevheri keşfetmek için arayış içinde geçmiştir.Gençlik yıllarının ilk bölümünü tiyatro ve müzikal eğitimler alarak geçirmiştir.Bir terzinin yanında çalışmaya başladığı sırada bütün maddi imkanlarını bu alan için kullanmıştır.Fakat bu alanda ilerleme kaydedememiştir.

Chanel’in ilk aşkı Fransız subay Etienne’dir.Onun sayesinde ilk kez bara gider ve sevgilisinin zorlamasıyla barda şarkı söyler ‘Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero?’ Ve o geceden sonra Etienne tarafından ‘Coco’ lakabını alır.

Chanel markasının yaratılıp ortaya çıkmasında tek ve en büyük maddi desteği sağlayan kişi Boy Chapel’dir.Uzun yıllar Coco Chanel’le sevgili olan Chapel;oyalanması amacıyla Chanel’e açtığı butiği kısa zamanda marka haline gelmiştir.Ve Coco Chanel markası doğmuş olur.Chanel’in kazandırdıkları ise;dönemin en sıra dışı akımlarıdır.Kadınlar ilk kez pantolon giyer.Şapka tutku halini alır.Küçük siyah elbiseleri moda yapar.Ve artık siyah rengi matem için kullanılmaz.Beyaz ten o dönemlerde soyluluk göstergesi olarak gösterilse de,ilk kez Coco Chanel bronzlaşmış ve dönemde sonra bronz ten moda haline gelmiştir.Kısa ve diz boyu etekler yine Chanel sayesinde moda olur.Rahat ve özgün tarz olarak olarak ifade eder kendini Coco! 5 rakamının uğuruna inanır ve Chanel no:5 dünyanın bilinen en ünlü parfümü olur. Rahat ve bol moda tarzı anlayışı ile Time:Yüzyılın en önemli 100 kişisi arasına giren tek modacı olmuştur.

‘Moda geçer,Stil kalır..’sözü Coco Chanel’den başkasına ait değildir.

Coco Chanel'in Stilinin Modaya Katkısı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.