Çizgi

0
777

Özgürlüğünü isteyen bir insana esaret altında kalması için hiçbir şey vadedemezsiniz. Özgürlüğü bir kez olsun tatmış bir insanı bağlasanız da tutamazsınız. Özgürlüğe karşı duyulan bu karşıkonulamaz isteğin canınızı yaktığı bile olmuştur. Bazen bir şeye bağlı olmak çekilmez hale gelmiştir. En önemlisi bu isteğin önüne herhangi bir şeyle geçemezsiniz. Özgürlüğün yerini başka bir duyguyla dolduramazsınız. Bir kere yaşama fırsatı bulduğumuz hayatımızda erteleyemeyeceğimiz tek duygudur. Çünkü özgürlük isteği, dogdugumuzdan beri karşımıza çıkan tüm isteklerden daha üstündür.
Daha çok küçükken kendimize bir hayat çizebiliriz. Zengin olmak, mutlu olmak, muzikle uğraşmak, doktor olmak. Tüm bunları yaparken, özgürce yapmak isteriz. Kimse, sadece çizilen sınırlar içinde sürebileceği lüks bir araba istemez. Neden direksiyon bizim elimizdeyken gideceğimiz yeri başkası söylesin ki?
Çocukken, büyürken, okurken, çalışırken, yetişkin olduğumuzda birileri ne yapmamız gerektiğini söyler. Küçükken çizdiğimiz hayatımız bir de başkaları tarafından çizilmiştir. Belirlenen çizginin dışına çıkanlar, çizginin içindekilere dışarı çıkmanın kötü bir sey olmadığına ikna etmeye çalışır. çizginin içindekilerse, doğru olanın çizginin içinde kalmak olduğunu, düzenin sadece böyle sağlanabileceğine ikna etmeye çalışır. Belki de yapılması gereken tek şey çizgiyi ortadan kaldırmaktır.

Çizgi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.