Çıkar Manifestosu

0
740

hayatı boyunca bir çok nedene bağlı olarak çıkar ilişkisinin planlayıcısı olmuştur. İş hayatında, okulda,yolda,evde.. Bir çok mekan ve zamanda bu çıkar ilişkisini benimse de , tam anlamıyla açık etmemek için büyük bir çaba harcar. Çünkü; kendisi de iyi bilir ki her zaman “ben” egosuna kapılanlar bazen ummadıkları olumsuzluklarla karşılaşabilirler.

İşte o an itibariyle insanlar kendilerine farklı roller biçerek, saklanma senaryolarını hayata geçirirler. Bu rolleri ne kadar usta şekilde sergiledikleri de tamamıyla yeteneklerine kalmış bir şeydir. Bu senaryo ve rollerin neler olduğuna bakalım mı ? Bakmadan önce belirtmek istediğim bir husus var oda burada yazılanlar bir kişi üzerine yazılmamıştır.Genel bir analizin basit bir yansımasıdır. Bu uyarıma rağmen alınıyorsanız, var olan yaranız için yapabileceğim bir şeyin olmadığını üzülerek belirtirim.  İnsan denen canlı aslında hareketleri ile bir çok sinsi düşünceleri istemeden  veya isteyerek karşısındakine aktarmayı başarır.Olay bu hareketlerin analizi ile ortaya çıkmaktadır. Eğer çıkar ilişkisine uygun olmayan bir insan varsa karşısında bu diyalog sadece selamdan ibaret olur. Çıkar ilişkisi 1. seviyedeyse selam verildikten sonra , -ya nerelerdesin, -hiç görüşemiyoruz,-bak hayırsıza,- insan arar sorar , şeklinde değişik sitem şekilleri yapılır.. Anlamı budur,ey insan selam seni pek hazmetmem ama arada sırada işime yaracağın için bir kenarda dur benim için..Hani sana her an dönebilirim, elimin altında ol demektir… Çıkar  ilişkisi 2. seviyedeyse, selam sonrası  birkaç  süslü söz sonrası fiziksel bir temas başlar.Farklı şekilde el sıkmalar, kucaklama , -vay yakıyorsun yine, – farkını gösteriyorsun yine şeklinde hitaplar vs. Bu seviyenin de açıklaması,az bir giderin var iyisin ama sadece benli bir işte anlamlısın demektir. Seviye ilerledikçe sinsi planlarda atmaktadır. Çıkar ilişkisi 3. seviyedeyse artık selamlaşma, -yavrum , -kanka, – heyt be kardeşim gibi farklı konseptlere bürünür. yanaktan makas almaya kadar gider. Bunun açıklaması, iyi hoşsun ama istemem yan cebime koydur.  Son olarak analiz ettiğim 4. seviye çıkar ilişkisinde , dünyada bir tek siz varsınızdır, sizin yaptıklarınız ve söyledikleriniz tartışılmaz, öyledir ki karşıda ki geceleri sizi düşünemeden yatamaz. Bunun açıklamasıdır şudur, ben bir halt değilim sen adam olmuşsunda bari bende bundan yararlanayım. Padişah kral sensin ama para ve koltukta benim olsun.Sen gücünü kaybettiğinde bende başka kapıya doğru alırım oltamı demektir..

Çıkar insanoğlunun özel hislerinde sakladığı koca bir sevgidir. Benim gördüğüm ve yorumladığım 4 farklı seviyenin yanında analiz edilebilecek belki de çok fazla kısımlar varlığını sürdürmektedir. Ama asıl düşündüren, çıkarı meslek edinmişlerin yararlandıkları insanları aptal yerine koymasıdır. Sizde bu 4 temel kısımdan birinde olabilirsiniz ama ne olursa olsun karşınızda kini aptal yerine koymayın.Çünkü; Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır. Geri dönüp geldiğiniz yerde kürkünüz yerine canınızı bırakmamaya dikkat edin.

Çıkar Manifestosu


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.