Che Guevara

0
1427

Che Guevara

Che aslında gerçek adıyla Ernesto de la Serna. Che ’yı tabi ki bilmeyen tanımayan yoktur.Bugün bir çok kaynaktan ulaşabilecek bilgileri dışında sizlere uzun uzun ’nın hayatını yazmayacağım.Kendimce notlar aldığım hakkındaki detayları sizlere paylaşmak istedim.

Her ne kadar Küba’nın lideri olarak kabul edilse de aslında Che, Arjantinli’dir. Arjantinli bir doktor iken adaletsizlik ve eşitlik,yoksulluk için büyük mücadeleler vermiş. Ve bugünün Küba’sını kurmuştur.Dünya barışını taçlandırmıştır.

İkizler burcudur,39 yaşında öldürülmüştür.Ölümüyle ilgili olarak Küba’da işleri bittikten sonra artık bu coğrafyanın kendisine ihtiyaç olmadığını ve başka coğrafyalarda olması gerektiğini düşündüğü için Bolivya ordusu ile çatışmalar yaşamıştır.

Guevara’nın 15 Ekim de öldüğünü ülkesine duyuran Fidel Castro’dur. Ülkede 3 günlük yas ilan edilmiştir.17 ekim 1997 yılında Guevara’nın cesedinden kalanlar 6 askerle birlikte Bolivya’dan Küba’ya getirildi.Küba devriminin gerçekleştiği Santa Clara’da özel olarak hazırlanmış anıt mezara askeri törenle defnedilmiştir.

Babası yüksek mühendis, ve annesi İrlanda asıllıdır. Che Guevara 3 yaşında astım hastalığı ile tanışmış ve hayatı boyunca bu hastalık ile mücadele etmiştir.

Pablo Neruda ‘nın en büyük hayranlarındandır ve özellikle şiirlerini çok severdi.Fotoğrafçılığa çok fazla ilgi duyardı ve kamerasını yanında hiç ayırmazdı.Buenos Aieres Üniversitesinde Tıp fakültesinde okudu.Yabancı dillere çok yatkındı.İngilizcesi çok ileriydi ve annesinden Fransızca öğrendi.

En önemli sözü ‘Gerçekçi Ol,İmkansızı iste’ olmuştur.

Yazımın sonunda Guevara için yapılmış bir şarkıya noktalıyorum.

https://youtu.be/SSRVtlTwFs8

 

Che Guevara


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.