Charles Bukowski Olmak..

0
1734

Charles Bukowski Olmak..

“Zaman unutturmaz,uyuşturur.”

..Bu hiç de kolay olmamıştır.Amerikalı ünlü yazar ve şairin hayatı bir çok zorlukla ve zor dönemlerle geçmiştir.Yazdığı yazılar çok uzun süre beğenilmemiş,yazılarını gönderdiği dergilerden hep olumsuz cevaplar almıştır.Kendine inanan ve güvenen Bukowski bütün bu olumsuzluklar sonucu yazı yazmaya ara vermek zorunda kalmıştır.10 yılı aşkın bir süre yazı yazmamış ve postanelerde çalışmaya başlamıştır.Bu durum kendisine inanana bir editör hayatına girene kadar devam etmiştir.1969 yılında Black Sparrow yayınevinden ömür boyu 100 dolar maaş teflifini alınca postaneden ayrılır.Bir mektubunda şöyle açıklaması vardır “İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek.Ben aç kalmayı seçtim.”

Charles Bukowski’nin dünya edebiyatına kazandırdığı şiir ve öykülerinden oluşan 45 kitabı bulunmaktadır. Pulp romanını bitirdikten hemen sonra 9 Mart 1994’te 73 yaşında omurilikten yayılan lösemi sebebiyle aramızdan ayrılır.

Ya Bukowski vazgeçmiş olsaydı,muhtemelen biz şimdi onu konuşmuyor biyografilerini yazmıyor,okumuyor olacaktık. Charles Bukowski yazarken kendi kuralları olduğunu söylemiştir verdiği bir röportajlarda:Asla gündüzleri yazı yazmadığını,çünkü herkes seni görebilir olarak nitelendirip asıl gecenin maharetini gösterdiğini savunur. Charles Bukowski’ye göre yazı yazmak hayatın fotoğrafını çekmektir.

LİNDA KING’NIN GÖZÜNDEN CHARLES BUKOWSKİ:Linda Kıng ‘Charles Bukowski sevmek ve nefret etmek’ kitabında büyük aşkın öyküsünü kaleme alır.Linda Kıng Los Angels’da yaşayan bir heykeltıraştır.Bukowski’nin büstünü yapmak ister tanışırlar ve aşık olurlar.Bu ilişki 5 yıl sürer ve Lında Kıng bu ilişkinin ardından bu kitabı yazar. Kitap da Bukowski’ye ait hiç yayınlanmamış Linda için yazılmış şiir,yazılar ve fotoğraflar yer alır.

Kısa Kısa Bukowski Hakkında…

İnsanın kendisine boş zaman yaratması çok önemli olduğunu söyler.

Güzellik ve çirkinlik kavramına inanmaz.Hepsi özelliklerin matematiksel ve hayali dizilişinden ibarettir diye düşünür.

Cesur kişileri hayal gücünden yoksun olduğunu,korku hakkında hiçbir fikri olmadığını söyler.

Fiziksel acıya değilde zihinsel acıya alışılmaz olduğunu söyler.Ve ekler “benden uzak olsun”…

Charles Bukowski Olmak..


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.