Canım Bursa

0
38

Yıllardır düşünerek yazmak istediğim yazılarımdan birisi de memleketim olan Bursa ilini anlatmak için iyi bir gözlem yapmadan yazmak istemediğimi fark ettim. “Acaba bir hata yapar mıyım?” düşüncesiyle kaygılar duydum. İnsanın kendi memleketini anlatması içinde sıkı bir çalışma yapması gerekiyor. “Tam zamanıdır artık.” dediğim bir yolculuğa adım atarak kendi memleketimi yazmaya karar verdim. Bayram tatillerinde sadece Mustafa Kemalpaşa ilçesine gittiğimiz için, merkezi bölgeyi gezip görme fırsatımız olmuyordu. Ülkemizin ulaşım sıkıntıları çözüldükçe istediği her yere gidebilirmiş. Tabi benim ki bahane aslında. İlk defa 21 yaşımdayken Bursa’nın merkezine gitmiştim şaka gibi. Bursa denilince akla; ipek kumaş, İskender, Ulu Camisinden tutun da ,Emir Sultan Türbesinden ,Uludağ’a ve Teleferik macerasına kadar her şeyi ince bir nakış gibi işliyor. Tabi bu anlattıklarımın cabası ve daha fazlası var. Her sokağında Tarih kokan, buram buram içinize çekeceğiniz bir toprağınız var aslında, hangi şehirde bulunursanız bulunun.

Tabi hayatıma en büyük etki yaratan yerlerden biriside Cumalı Kızık köyü oldu. Bundan iki sene önce gitmiş olduğum tarihi dokulara adım attığımda sabırsızlıkla orada olmanın hayalini kurmuştum minibüs camı arkasında. İnsanların sıcaklığı, samimiyeti, içtenliği sizleri gerçekten derinden etkiliyor. Tabi o zamanlar da çekilen eski bir dizi vardı, hatırlayanlar bilir “KINALI KAR” izlediğimiz zamanlarda o atmosferi gördüğümde, “Gerçekten böyle bir yer var mı ya?” dediğim zaman, anlatmak yetmez yaşamak lazım sözü hep aklıma gelir. Gerçekten yaşamak lazım. Bu köyde en çok dikkatimi çeken yerlerden bir tanesi de Cin arası denilen, sadece bir kişinin sırayla geçebileceği bir alan yapmışlar. Eski Osmanlı zamanında düşman askerlerden korunmak ve kaçmak için saklandıkları yer olarak bilindiğini duyduğumda bizim Türk insanına hayranlığım daha fazla arttı. Yurdum insanlığı işte bu andan itibaren başlıyor. Köşe bucak her yer gözleme evi, küçük bir konaklama yerleri gözünüze çarpan yerler olabilir.
Hazır konu açılmışken bir anımı sizlere sunmak istiyorum. Yeni tanıştığım insanlar hep nereli olduğumu sorup cevabını aldıkların da, hep şu tepkilerle karşılaştım. “ Güzelim Bursa da yaşamak varken bu koskoca şehirde ne işin var birader?” dediklerinde topu hep babama atarım. “ Bana sormayın, babama sorun.” Diye. Tabi bunlar işin şaka kısmı ama güzelim canım Bursa’nın yeşillik alanları TOKİ binalarına dönüştü ne yazık ki. Yeni evler, binalar, AVM’ler tarihi dokularımıza zarar vermeden yapılmış olsaydı, belki de ayrımcılık noktasına da gelmeyecekti. Sizlerden büyük ricam Tarihi dokularımıza zarar vermeyin. Amacımız dar alanlardan kurtulmak varken, darağacına götürmenizin hiçbir anlamı yok… Kafkas kökenli bir ailenin çocuğuyum, yıllardır İstanbul’da yaşamımı sürdürüyorum. Şuanda yazımı okuduğunuzu varsayarak sizlere birkaç görsellerle veda ediyorum. Yeni bir gezi yazımla sizlerle olmak ümidiyle SEVGİLERİMLE…
Canım Bursa

Canım Bursa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.