Bülbülü Öldürmek

2
634

 Bülbülü Öldürmek, 1960 yılında yayınlanan ve daha yayınlandığı dönemde büyük bir başarı sağlayan, Pulitzer ödülü kazanıp, modern Amerikan Edebiyatı klasikleri arasına giren, Harper Lee’nin çok sevdiğim romanıdır.

 1930’ların Güney Eyaletleri’nden birinde geçen roman genellikle Scout adlı kız çocuğumuzun bakış açısından gidiyor. Bu sebeple anlatımı size ilk başta çocuksu gelebilir ama devam ettikçe bu tarz sizi daha bir kendisine çekiyor. Scout’un babası Atticus avukat ve o dönem için çok sansasyonel bir şey yaparak bir siyahinin avukatlığını üstleniyor. Bu yüzden toplumun eleştirisini zaman zaman da zorbalığını çocuk bakış açısıyla görmüş oluyoruz. Açıkçası bu bakış açısını çok sevdim çünkü çocukların o her şeyi anlamayan, masumane dünyaları bazen sizi gülümsetebilirken, bu tarz ağır konularda bir tarafsızlık katmış bence.

 Her ne kadar kitap 59 yıl önce yazılmış olsa da çok yönlü karakterlere sahip. Sevdiğim karakterlerden biri de  Atticus oldu. Kendisi hem iyi bir avukat hem de iyi bir baba örneği. Sonra bir ara Bay Raymond geliyor, Bay Raymond bir siyahiyle evli olduğu için tepki alıyor ve aslında içki sorunu olmamasına rağmen dışarıya karşı kendisini içki sorunu varmış gibi gösteriyor ve bunun sebebi olarak şöyle diyor: “Bazı kişiler benim yaşam şeklimden hoşlanmıyor…….. onlara bir sebep vermeye çalışıyorum. Ellerinde bir sebep olunca rahatlıyorlar.”

 Neden adı “Bülbülü Öldürmek” peki? Aslında kitapta bülbül ve ölüm kelimeleri pek sık geçmiyor. Bir bölüm var ama şöyle diyor: “Bülbüller bizi mutlu edecek şarkılar söylemekten başka bir şey yapmaz. İnsanların bahçelerinde yetiştirdiği şeyleri yemez, mısır ambarlarına yuva yapmaz, tek yaptıkları tüm kalpleriyle bize şarkı söylemektir. O yüzden bülbülü öldürmek günah sayılır.” Yorumu size bırakıyorum.

 Bu güzel kitabın 1962 yılında çekilmiş Oscar ödüllü filmi de bulunmakta. -Aslında siyah beyaz eski filmleri sevsem de bu filmi bir kere de sonuna dek izleyemiyorum nedense. Dönemin biraz ağır havasıyla mı yoksa kitabına çok daha gönül bağladığımdan mı bilemedim.-  Son bir bilgi olarak da roman, Harper Lee’nin on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel almaktaymış. Yüzde yüz hayali bir kurgu da değil yani.

 Bülbülü Öldürmek’i okumaya başladığınızda ya da başladıysanız tavsiyemdir bırakmayın. Eşitlik ve adalet duygularını hissedebileceğiniz bir eser. Seveceğinize inanıyorum.

 

 

Bülbülü Öldürmek


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.