Bugün 365.Gün

0
1051

Tam olarak 365 gün önce yeni başlangıçlar ve yeni umutlarımıza iyi dileklerde bulunup, her günün istediğimiz gibi geçmesi için dualar ettik. Kimimiz için bu yıl istediğimiz gibi geçti, kimimiz için hayal kırıklığından öteye geçmedi. Ama biz her 365 günde 1 yaptığımız alışkanlıklarımızdan vazgeçmedik.

Yılın son filmi, yılın son iş günü, yılın son videosu, yılın son mesajı, yılın son fotoğrafı… Son 1 haftadır “Yılın sonu” ile başlayan o kadar çok fazla cümle duydum ki yeter diye sitem etmeye başladım. 365 günü tamamlamak neden bu kadar çok mutlu ediyor insanları. Hedefleri olmayan, bir şeyler başaramamış, 365 günden sonra bir 365 gün daha yaşamak için hayalleri, umutları olmayan insanların bugüne özel kutlamalar yapmasının nedeni tam olarak ne, acaba biri açıklayabilir mi? Başlangıcı olmayan düşüncelerimizin sonuçlarını düşünmek bizi mutsuzluğa itiyor. Kendimizi sorgulayamama korkusu, yanlışların üstünü örtme huyumuz, başkalarının eksiklerini görme yeteneğimiz, hepsi bize kocaman bir yanılgı hediye ediyor. Sabah uyandığımda, sokakta üşüyen birileri var olmaya devam edecek; birikmiş dertlerine nasıl çare bulacağını bilemeyenler yine sigara paketine sığınıp derin, çaresizlik nefesini içine çekecek; birileri yine birilerinin duyguları ile oynayacak; insanları kandırmayı huy edinmişler mesleğini icra etmeye devam edecek; günün bitmesini isteyenler saatlerin dolmasını bekleyecek; yeni özlemler, yeni nefretler biriktirilecek ve sabah uyandığımızda yine savaşın ortasında kalmış insanların sesleri çınlamaya devam edecek. Tüm bunlara rağmen biz yine çaresiz bir şekilde yerimizde oturup birkaç saatliğine üzüleceğiz. Değişmesi için, olması gerektiği gibi olması için hiçbir şey yapmayacağız. Sadece birkaç sitem dolu sözlerden ibaret olacak duygularımız. Sonrasında biz yine büyük işler başarmışız gibi, 365 günü tamamladığımız için sevineceğiz.

Yılın son şarkısı değil de, son savaşları, son çocuk ölümlerini, son dertlerini, son çaresizliği konuşmadığımız sürece; 365 günü tamamlamamızın hiçbir anlamı yok bence. Umutsuz olun demiyorum, hayal edin, mücadele edin, kendinizden başka birileri içinde bir şeyler yapın diyorum… Amaçlarımız sadece kendi kariyerlerimizden ibaret olmasın diyorum… Yaşanılabilir bir dünya için hareket edip sonrasında 365 günü yaşadığımıza sevinelim diyorum…

Herkesi farklılıklarıyla kabul edip, insan olabilmeyi başaracağımız farklı adımlar atabileceğimiz 365 gün diliyorum…

Bugün 365.Gün


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.