Bohem Krallığı

0
1022

Sebepsizce mutsuz olan insanlar vardır hani. Karakter mi,yaşanmışlık mı bilinmez,öyledir onlar. Düşünürken,severken ve yaşarken. Hayata karşı duruşları böyle oluşmuştur. Umutsuzluk,karamsarlık ve karanlık onların hayatında başroldedir hep. Kaybetmeye öyle alışmışlardır ki kazanmanın ne olduğunu bilemezler. Zafer diye bir kelime yoktur lügatlarında. Dengeler şaşmıştır;mutluluğu mutsuzluktan,umudu umutsuzluktan alırlar. Asıl mutluluk,mutsuzluktur onlara.
Öyle şaşmıştır ki denge mutluluğun karşısında ne yapacaklarını şaşırır,zihinleri alt üst olur.
Kaybede kaybede gerçekçi olmayı öğrenmişlerdir. Çünkü kayıplardan alınacak hasarı en aza indirme yolunu gerçekçilikte bulurlar. Eyvallahları yoktur hiçbir şeye,kaybetmekten korkmazlar.
Gitgide makineleşirler,ruhları yok olmaya başlar. Çünkü güveni,sevgiyi,sadakati ve bütün duyguları törpülemişlerdir zihinlerinden. Yaşadıkları hayal kırıklıkları, mağlup oluşları ve kaybedişlerinin sonucunda oluşan gerçekçi yanları böyle emreder onlara. Saatin yelkovanının beş dakika sonra olması gereken yerde olacağına bile inanmazlar.
Soyut yaşarlar fakat somut davranır,somut hareket ederler. Elle tutup,gözle görmeleri gerekir her şeyleri. Umutlarını,hayallerini,ideallerini hatta sevdalarını bile. İnanç ve güven hazinelerini gömüp,haritalarını kaybetmiştir onlar.
Bir süre sonra farkında olmadan böyle bir hayat haz verir onlara. Mutluluğu mutsuzluktan alırlar,ters bir bakış gülümseme şeklidir onların.
Birçok yazarda,şairde de görülür bu. Acı çekmeyen yazar,aşk acısı yaşamayan şair yoktur. Çünkü mutluyken üretemez insan. En büyük kaynak ,acı,karamsarlık,çaresizlik ve olumsuzluklardan oluşur.
Hayatta öyle değil midir zaten,yaşadım diyebilen herkes genelde acı çekenler,zorluklara göğüs gerenler değil midir? Ben hiç mutlu ve derin insan görmedim. İnsanın derinliği önce kendini boğsa da,bu derinlik hep vardır mutsuz insanlarda.
Yaşama eylemini anlamlandıran belki mutluluklar olabilir fakat yaşamayı hissetmek,tadını almak acıdan ve olumsuzluklardan gelmez mi?

Bohem Krallığı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.