BİZ YA BU DÜNYADAN DEĞİLİZ YA DA ÇOCUK DEĞİLİZ

1
76

Merhaba Ümit;
Bu adı bana yetimhanedeki annem yani ‘ yetimhane müdürümüz’ koydu. Hayatım boyunca elimdeki tek varlığım olan ‘ümit etmeyi’ hiç unutmamam içinmiş bu isim.
Bugün bayrammış, tüm çocuklarının gözleri neşe ile bakarmış. Biz? Ya bu dünyadan değiliz ya da çocuk değiliz. Evdeki annemiz anlattı bayramların nasıl geçtiğini. Evet, bize yaşattılar; yeni bayramlıklar, şekerler, el öpmeler… Ama biz bu dünyadan değiliz ya da çocuk değiliz.
Okulda aynı sınıfta olan arkadaşlarımız anlatmıştı bize de bayram dünyadaki tüm çocuklar içinmiş. Tüm bayramlaşmalar bittikten sonra çocuklar gülsün diye gezmelere gidilirmiş, gökyüzündeki tüm bulutlar çocuklar için dolaşırmış maviliklerde. Ama biz bu dünyadan değiliz ya da çocuk değiliz.
Çünkü ben gülmüyorum, kardeşlerim gülmüyor. Benim adım ‘ümit’ , ben sadece ümit edebilirim. Benim kaderimi böyle yazdılar. Çünkü ben ya bu dünyadan değilim ya da çocuk değilim. Bayramlar bizim için zaman ‘bayram’ olmadı. Biz çocuk olmalıyız, biz bu dünyadan olmalıyız.

Merhaba ben Umut;
Bu adı bana kimin verdiğini bilmiyorum. Adımı pek sevdiğim de söylenemez. Küçük bir kız çocuğu olarak umut etmekten ve karşılığında içi boş şeker kesesi bulmaktan yoruldum. Evet, ‘içi boş şeker kesesi’ annemiz öğretti bana bu tabiri. Yaşadıklarıma göre beni anlatan bir şeymiş.
Bugün bayrammış, evdeki annemiz tüm çocukların bu günlerde güldüğünü, keselerinin şeker dolduğunu, yanaklarının öpülmekten kızardığını anlattı. Ve sonrasında hepimizi tek tek öptü. Ama benim yanaklarım öpülmekten kızarmadı. Biz ya bu dünyadan değiliz ya da çocuk değiliz. Evet, annemiz bizi salıncakta salladı, ama ben diğer çocuklar gibi ellerimi bulutların arasında gezdiremedim. Çünkü… Biz ya bu dünyadan değiliz ya da çocuk değiliz.
Yine de annelerimiz onları evde çocuklarının beklettiğini hissettirmedi hiç. Belki de bizim bayramımız budur.
biz çocuk olmalıyız, biz bu dünyadan olmalıyız.

BİZ YA BU DÜNYADAN DEĞİLİZ YA DA ÇOCUK DEĞİLİZ

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.