Biraz yaşamak

1
448

Gecenin yalnızlığında esareti kabullenmiş ruhum bir örtü gibi yer ediniyor üstümde. Zihnimiz yorgun, kalplerimiz esir, çığlıklarımız sessiz. Düşünceler birbiri arkasına diziliyor. Akrep ve yelkovan acıyı getiriyor her ilerleyişinde. Gecenin yorgunluğundan yeni silkelenmiş gün de açılıyor teker teker prangalar. Kısıtlı bir özgürlük süresi yer ediniyor zihnimizde. Ruhumuz ona biçilmiş kaderi kabulleniyor ve süre gelen çatışmalar kendi kendini sindiriyor. Benim ruhum günün aydınlığı, gecenin karanlığı. Şafağın ta kendisi.

Biraz yaşamak istiyoruz hayatta. Yalnızca var olmak değil. Büsbütün yaşamak.  Kirlenmekten korkarak değil, her bir anın tozunu üzerimizde taşıyarak. Hiçbir şeyi kaçırmadan, yanlış yollara sapmadan. Bütün günahlardan arınmış bir gerçeklikte yaşamak. Kalıplara girmeden, göz yaşlarını yalnızca kederlere saklayarak değil sevinçlerimize de ortak ederek, yalnızlığın bir zorunluluk değil tercih olduğunu anlayarak. Ve korkusuzca yaşayarak. Yalnızca insanlardan, ıssız sokaklardan, keskin bakışlardan değil duygulardan ve yalnızlıktan da  korkmadan yaşayarak.

Fakat bir gün bunları dilediğimiz anlar tozlu bir anı oluyor. Düşüyoruz ve bu bir tökezleme sonucu olmuyor. Baskılar sonucu itilerek düşüyoruz. Bir yenilgiyi kabullenmek geçen bir günümüze ihanet anlamıyoruz. Kötü anıları sorgulayarak değil yok sayarak kapatıyoruz.  Hatırlamak bir cinayettir aslında. Zamana direnen bir zihne sahip olmak bütün yalanlardan arınmış saf bir gerçekliğin ortasına atar bizi. Oysa insan gerçekliğin keskinliğinden korkar. Her şeyin kenarına tutunarak, anlamadan yaşamak ve asla kabullenmemek gerçekleri, doğrunun ve yanlışın çatışmasının ortasına atıyor dünyayı. Oysa ne önemi var kimin daha fazla yanıldığının? Doğrular parçalanıp dönüşmezmi yanlışa.

Çok kirlendik belki ama yaşamak bu değil mi? Elbet temizleneceğiz bir gün. Ve kirleneceğiz yeniden. Tekrardan temizlene bilmek için.

Yaralandık, düştük, kalktık…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.