BİR UMUTTUR KAFKA

0
84

 

Kafka,her zamanki yürüyüşlerinden birini yaptığı parkta,ağlayan küçük bir kıza rastlamış .Onunla konuştuğunda kızın oyuncak bebeğini kaybettiğini öğrenmiş ve kıza bebeği onun için bulacağının sözünü vermiş.Ertesi gün aynı yerde buluşmak için sözleşmişler ve kendi yollarına gitmişler.

Kafka bebeği bulmak için çok uğraşmış ama çabaları bir sonuç vermemiş.Bunun üzerine küçük kıza bebeğinin ağzından mektuplar yazmaya karar vermiş.Kıza verdiği ilk mektupta ;”Lütfen benim için endişelenme ,dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım.Sana başımdan geçenleri anlatacağım”,sözleri yazılıymış. Kafka kızla her buluşmasında kıza bunun gibi oyuncak bebeğin ağzından yazılmış bir sürü mektup okumuş ve kızın heyecanı giderek artmış.

Aradan aylar geçmiş,son görüşmeleri gelip çatmış. Kafka kıza bir oyuncak bebek vermiş,kız bu bebeğin kendi bebeğinden oldukça farklı olduğunu görmüş ve şaşkınlıkla bakakalmış. Kafka’nın bebeğe iliştirdiği not,kızın şaşkınlığını gidermiş; ”Yolculuğum beni çok değiştirdi.” Uzun yıllar sonra ,bebeğini saklayan kız yetişkin bir kadın olmuş.Bir gün bebeğinin içinde ustaca gizlenmiş küçük bir kağıt parçası bulmuş.O kağıtta şunlar yazılıymış;”Sevdiğin her şeyi er yada geç kaybedeceksin,ama sevgi başka bir surette tekrar karşına çıkacak.”

Bu hikayeye belki defalarca denk geldiniz yada belki ilk defa okuyorsunuz. Peki ne hissettiniz?Kendi adıma söyleyeyim. Ben bu hikayeyi ilk defa okuduğumda kendimden utanmıştım,iyilik yapmak veya bir insanın gönlünü hoş tutmak bu kadar basit iken ,ben neden yapamıyorum diye. Ya sizler ne düşünüyorsunuz? Ya da belki şöyle sormalıyım; En son ne zaman birine karşılıksız bir davranışta bir iyilikte veya en basiti bir gülümsemede bulundunuz.Hatırlıyorsanız ne hoş ama hatırlayamıyorsanız kelimelerim yetersiz kalır anlatmaya.Sevin sevgili okurlar,sevilin ,gülümseyin,karşılık beklemeden insanlara umut olun…Son olarak sözlerimi Kafka ile bitirmek istiyorum;     ”Bu  gecede sana mutlu uykular dilerken her şeyimi sana veriyorum bir solukta! Benim mutluluğum sende erimektedir…”

BİR UMUTTUR KAFKA


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.