Bir Sanat Filmi

1
347

*Sen aydınlatırsın geceyi

-Film yorum ve anlatılarından zerre hoşlanmadığımı ama şu an film yorumu sandığınız yazıyı yazmamın ironisi üzerinde fazla durmayacağım-
Dram/Fantezi türü içerisinde geçse de ben ekstradan onu sanat filmi kategorisine de eklemek isterim.
1 Kasım 2013 tarihiyle gösterime giren Sen Aydınlatırsın Geceyi
Beyaz perde 4.5/5
İmdb 8/10
Google %92
Olarak nitelendirilmiştir.
Oylamalarıyla ilk defa beni tatmin eden bir sanat filmi…
Filmin, beni her düşündüğümde yüzümde gülücükler oluşturan, içten içe de mest eden bir ayrıntısını önceliğe alıp paylaşmak isterim.
Esasında Shakespeare’in soneleri ve oyunlarının, zihinlere kazınan en güzel kısımlarının bir araya getirildiği bir kitap Sen Aydınlatırsın Geceyi.
Sanat filmi kategorisine sokmak istememin nedeni burada sonuçlanıyor aslında. Bir sonenin dizelerinden etkilenip yapılmış bu film sanat değil de nedir?
Yönetmenliğini ve senaristliğini Onur Ünlünün üstlendiği,
Sağlam bir kadro karşımıza çıkıyor.
• Ali Atay
• Demet Evgar ve
• Ahmet Mümtaz Taylan desem bence kâfi.
Her şey Cemal’in, içine kendisinin bile bilemediği bir sıkıntının düşmesiyle cereyan ediyor.
Filmin temel yapı taşı zannımca karakterlerin hiçbir yarasına merhem olmayan ve durumu daha da kötüleştiren süper güçlerle donanmış olması, filmin hem trajedisini, hem mizahını hem de özgünlüğünü karaya vuruyor.
Absürt komedi aslında tam da süper güçlerin normalmiş gibi algılandığı kısımda devreye giriyor. Hepimizin süper güçleri olsaydı belki de biz de bu kadar normal algılardık onları.
Belki de süper güçlerimiz: özlemek, âşık olmak, kahkaha atmak, ağlamak…
Sadece onlar gibi biz de o kadar kanıksamışız ki bunları tadını çıkartarak kullanmayı bilmiyoruz. (Tamam Neval ’cim, bu küçük deneme yazın için sağ ol. Şimdi filme devam et.)
Siyah beyaz çekilerek 2000’lerden bu yana ülkemizde yapılan sinemanın en önemli örneği niteliğindedir nezdimde.
“Ben daha çok seyircinin ne yapacağını bilememesi fikri üzerinde durdum” diyen yönetmenimiz, sıfır sinema bilgisiyle “Bu ne böyle yahu anlamadım, zaman kaybı” diyenlerin kafasına taş atıyor. (Onur Ünlü: Yioo)
Son olarak Onur Ünlü ’nün kafasındaki şeyleri Onur Ünlü olmadan anlayamayız diyerek bu sıkıcı sohbetime son veriyorum ve sizi filmi izlemeye gönderiyorum.
Hoşça kalın, filmle kalın.

Bir Sanat Filmi


1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.