Bir Öylesin Bir Böyle

0
596

Hangimiz hayatımız boyunca bazı davranışlarımız yüzünden suçlanmadık?

Hayatın akışında karşılaştığımız durumlarla beraber birey olarak kendimizi doğru ifade etme ve insanlarla iletişim kurma becerilerine ihtiyaç duyarız. Güvenli iletişim şekliyle hareket eden bireyler, isteklerini, ihtiyaçlarını, ve düşüncelerini özgüvenli bir şekilde ifade edebilirler. Neyi yapıp neyi yapamayacakları konusunda fikir sahibi oldukları için, yapamayacakları bir şeyi rahatlıkla ifade edebilirler.

Özellikle son yıllarda bize adından sıkça bahsettiren varlığını yaşantımızda hissettirmeye devam ediyor. Zaman zaman hepimiz günlük yaşantımızda sınıflandırılmaya uygun küçük şeyler yapmaya meyilliyiz fakat pasif agresif olan biri bunu daha sık sergileme eğilimindedir. Bu bireyler, gerçek duygu, düşünce ve isteklerini doğrudan ifade etmek yerine düşüncelerini saklarlar ya da her şeyin yolunda olduğunu iddia ederler. Başka bir deyişle, davranışları diğer insanlara söyledikleriyle uyuşmaz. Pasif agresif özelliklere sahip olan bireyler yapmak istemedikleri bir işe önce evet deyip, daha sonra o işi sabote ederler. Örneğin, Fatih ve Şükran birbirini çok seven ve evlenme kararı almış iki yetişkin bireydir. Fatih, Şükran’ın hoşlanmadığı bir semtte güzel bir ev seçer ve evi Şükran’a gösterir. Şükran evle alakalı gerçek hislerini söylemek yerine, evi çok beğendiğini ve hemen satın almasını söyler. Aslında Şükran’ın hareketlerinden ve yüz ifadesinden evi beğenmediği ortadadır. Şükran evi almak istiyorum demesine rağmen, emlakçı ile olan görüşmelere bahaneler uydurarak gitmez ve satıcılarla pazarlık etmeyi reddeder. Şükran’ın davranışları nedeniyle ev başka bir çifte satılır. Bunu duyan Fatih çok üzülür ve sinirlenir. Bu örnekteki Şükran karakteri pasif agresif kişilik bozukluğu belirtileri gösteriyor.

Bu bireylerin iç dünyası agresif duygular ve düşünceler barındırır, ancak; bu davranışların dışa vurumu pasif bir şekilde gerçekleşir. Çünkü pasif agresif bireyler suçlanma, ve takdir edilmeme korkusu ile boğuşurlar ve bu duyguların sonucunda insanlarla yüzleşmekten kaçınırlar. Ayrıca duygusu ve suçlanma korkusu pasif agresif bireylerin aile yapısının baskıcı olduğunu ve bu bireylerin çocukluk döneminden itibaren onaylanmak için düşüncelerini saklı tutma eğilimi gösterdiklerini söyleyebiliriz. Mesela çocukluk döneminde yaşanan normal kızgınlıkların yasak, ayıp, yanlış ve benzeri sebeplerle aile veya sosyal çevre tarafından sınırlandırılması ile çocuğun kızgınlığını dışa vuramaması, düşüncelerini bu şekilde baskılamaya alışmış olmasını öğrendiğini gösterir.

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğunun Belirtileri:

– Öfke ve düşmanlık hissetmesine rağmen duygularını belli etmez.
– Unutkanlığı sorumluluk sahibi olmamak için kullanmak.
– Başkalarını suçlamaya yatkındır.
– Basit konulara alınganlık gösterebilir.
– Empati kurmakta zorlanırlar.
– Otorite korkuları vardır.

Bir Öylesin Bir Böyle


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.