Bir Merminin Yaptığı

3
1978

Güneşin doğuşunda saklı olan tüm umutları, hayalleri amacı belli olmayan mermiler tarafından acımazsızca vuruldu. İyi olmayı unuttular, daha önce hissetmedikleri duyguları yaşatan mermiler arasında yaşamayı denediler. Evlerine gelen misafirler yoktu artık, sarıldıkları, beraber koşuşturdukları arkadaşları yoktu. Masallarda anlatılan canavarlardan değil, acımazsızca atılan mermilerden korkuyorlardı. Onlar, masallar ile değil sesleri ile uyumaya çalıştılar. Sabah uyandıklarında insanların gözlerinde ki tedirginliğe inat gülümseyeme çalıştılar. Olgun davrandılar, çünkü onlar savaşın çocuklarıydı…

Birilerinin amaçları doğrultusunda gelişen olaylar ile birlikte ortaya çıkan “” anlayışı, uzun yıllardan beridir hiç durmak bilmedi. Biri biterken diğeri başladı. Sebepler, insanların anlayacağı tarzdan sebepler değil. Televizyonlarda, radyolarda yalan beyanları sarf eden insanların egolarını tatmin etmek istemesiyle, milyonlarca insan can verdi. Hiçbir suçu olmayan milyonlarca insan… Bu insanlar arasında sessiz birileri hep var oldu. Savaşın acımasız yüzünün en masum kurbanları onlar oldu. ÇOCUKLAR. Daha konuşmayı bile öğrenememiş binlerce masum , dünyanın en acımasız yüzüyle karşılaştı. Birçok farklı kıtada, birçok farklı aynı acı kaderi paylaştığında,  birileri sadece üzgün olduğunu söyleyip konuyu kapattı.

Bir merminin yaptığı utançla ne kadar yaşanılır bilemem ama her sabah gitmeleri gereken okullarından uzakta, kan ve gözyaşıyla tanışan çocuklara ödetilen bedellerin hesabı bir gün mutlaka kapatılacaktır. Sokaklarda, sevinç çığlıkları yerine yükselen acı çığlıklarını ne kadar duymamazlıktan gelsekte, kulaklarımızdan hiçbir zaman gitmeyeceklerdir.

Umarım bir gün, mermi sesleri yerine kuş cıvıltılarıyla uyanırlar. Sokaklar da tanklardan dolayı değil, arkadaşlarıyla oynadıkları için koşarlar. Umarım okul duvarlarında mermi izleri yerine, tebeşir izleri olur. Umarım, gece karanlığında bombalardan değil, masallarda ki canavarlardan korkarlar. Yine umarım ki, gözyaşları yerini gülüşlere bırakır.

Savaşta; hayatını kaybetmiş, çocukluğunu, ailesini kaybetmiş, bedeninin bir parçasını kaybetmiş, yaşamak için mücadele eden tüm masum çocukları saygıyla anıyorum…

Bir Merminin Yaptığı


3 YORUMLAR

  1. Abi gerçekten çok güzel, yüreğe dokunan bir yazı , kalemine sağlık .Umarım gerçekten o güzel günleri görebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.