Bir İhtiyaç Olarak Özgürlük

0
228

Sahip olduğunuz her şey elinizden alınsa, özgürce gerçekleştirebildiğiniz tüm eylemlere son verilse ne yapardınız? Kıyafetleriniz, eviniz, işiniz hatta aileniz bile artık yok. Düşüncesi bile çok uzak ve ürkütücü geliyor değil mi? İnsan, doğası gereği özgürlüğüne düşkündür. Hepimiz bir şekilde istediğimiz şeyleri gerçekleştirebilmek, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmek için uğraşırız. Bunu yaparken zihnimizin veya bedenimizin başkaları tarafından kullanılmaması, hayatımızın ev, iş, okul gibi herhangi bir alanına müdahale edilmemesi gerekir. İnsan kendi seçtiği doğrularla yaşamalıdır çünkü, başkasının neden var olduğumuzu, amacımızın ve yapmamız gerekenlerin ne olduğunu söylediği ve bu doğrultuda hareketlerimize yön verdiği bir hayat artık bizim hayatımız değil demektir.
Distopya gibi gözükse de yaşamın tam içinden kesitler sunan, toplumun belli kesimleri tarafından basit ve önemsiz olarak adlandırılabilecek birçok şeyin bizi aslında çok derinden etkileyebileceğini ve hiç ihtimal vermediğimiz koşulları önümüze sürebileceğini anlatan The Handmaid’s Tale dizisi, Türkçe adıyla Damızlık Kızın Öyküsü bende tarif etmekte zorlandığım bazı duygular uyandırdı. Kendimi son derece rahatsız ve üzgün hissettiğim de oldu, günlük hayatımda yaşadığım veya yaşandığını duyduğum birtakım olaylar hatırlayıp bunların değişmesi için çabalamam gerektiğini düşündüğüm, heyecanlandığım da. Değişim yaratabilmek içinse öncelikle hangi kavramın hayatımızda neyi ifade ettiği ve nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusuna kafa yormamız gerektiğini anladım. Mesela özgürlük benim için öyle bir kavram ki ne cinsiyet tanır, ne de yaradılış biçimimizin bize yüklediğinin düşünüldüğü o sorumlulukları. İnsan -ırkı, cinsiyeti, konuştuğu dil, yaşadığı yer ne olursa olsun- sadece insan olduğu için önemsenmeli, sevilmeli ve sadece bu yüzden özgür olmalı.
Benim diziyi izledikten sonra içinde bulunduğumuz toplumun düzeniyle ilişkilendirerek en çok düşündüğüm konu cinsiyet eşitsizliği oldu diyebilirim. Kadınlar için ‘’tek görevinin çocuk dünyaya getirmek ve nüfusu korumak’’ olduğu ve değil kendi mutluluğunu düşünerek özgürce seçim yapabilmek, topluma fayda sağlayabilecek bir konumda olmasına bile izin verilmediği bir distopyada yaşamıyor olsak da kadınlar 21. yüzyılda hala birçok alanda mağduriyet yaşıyor. Tartışılamayacak kadar hassas bir konu olan ve gittikçe artan sözlü ya da fiziksel tacizden tutun, iş hayatındaki eşitsizliğe, ev yaşamındaki baskılara ve cinsiyetçi hakaretlere kadar uzanan bir şiddet söz konusu. Bu durumu ortadan kaldıracak olan şey nedir diye sorarsanız, çok temel kavramlar olan ve her bireyin çevresine karşı duyması gerektiğini düşündüğüm saygı ve sevgi diyebilirim. Toplumumuzda oldukça nadir rastladığımız bir özellik bu. İnsanlar henüz kendilerine saygı duymayı, kendilerini sevmeyi bile başaramadığından önümüzde alınması gereken uzun bir yol olduğunu düşünüyorum.
Söylediklerim size klişe birkaç cümle gibi gelebilir, bahsettiğim ‘’özgürlük’’ kavramının veya çözümün sevgi olduğunu belirtmemin gerçekçi olmadığını düşünüyor da olabilirsiniz. Fakat bizzat yaşadığımız ya da çevremizden işittiğimiz, haberlerde gördüğümüz bazı olaylar sonucunda umudumuzu kaybettiğimizde -ki bu oldukça mümkün bir durum- hayata tekrar olumlu bakmamızı sağlayacak, ahlaki değerlerimizi gözden geçirmemize ve toplumu da bu
yönde etkilemek için çabalamamıza yardımcı olacak iki şey sevmek ve saygı duymak.
Umudumuzu yitirmek, duygularımızı rafa kaldırıp özgürlüğümüzden ödün vermek bizi
mutsuzluğa ve çaresizliğe iter. İnsan her daim istediğini yapabilmeli, hayatına tek başına yön verebilmelidir. Bu hak elimizden alındığında ise, geriye yapılabilecek tek bir şey kalır,
savaşmak. ‘’Gölgesiz ışığın olamayacağına inandığım gibi inanıyorum direnişe; ya da daha
doğrusu, ışık olmazsa gölge olmayacağına inandığım gibi. Bir direniş olmalı, yoksa bütün o
suçlular nereden geliyorlar, televizyonda gösterilen?’’ (Atwood, 134)

Atwood, Margaret. Damızlık Kızın Öyküsü. Çev. Sevinç Altınçekiç ve Özcan Kabakçıoğlu.
İstanbul: Doğan Kitap, 2017, 2.Baskı

 

Bir İhtiyaç Olarak Özgürlük


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.