Bina Diyerek Haksızlık Etmiş Olacağımız Baş yapıtlar

0
172
  1. Fred And Ginger – Prag, Çek Cumhuriyeti

 Dans Eden Ev, Prag’da en çok görülmesi gereken yerlerden birisidir ve burası için çok ünlü bir yapıdır. Biraz uzaktan bakıldığında dans eden bir çifti andıran bu yapının çok fazla dikkat çekiyor olmasının bir nedeni, çevresinde yer alan onlarca barok ve gotik mimari arasında tek başına farklı bir görünüme sahip olmasıdır.1997 yılında Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından inşa edilen bina, “Fred ve Ginger” adıyla da bahsedilmektedir.

1-Prag-1-198x300

2. Pop Kültür Müzesi, Seattle, Washington

Bu 140.000 metrekarelik devasa yapı Seattle’ın yumuşak güneşi altında eriyor gibi gözüküyor, ancak bundan çok uzak. Frank O. Gehry tasarımlı bir binadır.Dokular ve sayısız renk karışımı, MoPOP’un dış kısmı müziğin tüm enerjisini ve akışkanlığını aktarıyor.Binanın dış kısmı ayrı ayrı kesilmiş ve şekillendirilmiş paslanmaz çelik ve boyalı alüminyum kiremitlerden oluşur.

2-seattle-696x287

3. Stata Merkezi, Cambridge, Massachusetts

Stata Merkezi veya Ray ve Maria Stata Merkezi, ABD’nin Massachusetts eyaletinin Cambridge şehirinde yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne ait bir araştırma merkezidir. Ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmıştır.

3-stata-696x696

4. Marqués De Riscal Hotel, Elciego, İspanya

Avantgart mimari anlayışı ile çağımızın en özgün mimarlarından biri olarak nam salan ve her işinde dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Kanadalı mimar Frank Gehry tarafından yapılmıştır.

4-ispanya-684x420

5. Walt Disney Konser Salonu – Kaliforniya

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles şehir merkezinde yer alan bir konser salonudur.Walt Disney Konser Salonu projesinin başlangıcından tamamlanmasına kadar 15 yıl sürdü.Gehry tutkulu bir denizci olduğundan, bina hareket ediyormuş gibi görünüyor.

5-los-angeles-668x420

6. Lou Ruvo Merkezi Las Vegas – Nevada

Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezi, Las Vegas’ın Nevada şehrinde yer alan ve ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan önemli bir yapı.

6-las-vegas-635x420

7. Guggenheim Bilbao İspanya

Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya’nın Bask Ülkesi bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan, modern sanat müzesidir.Son on yılda sayısız uzman tarafından mimarlığın en önemli eserlerinden biri olarak adlandırılan binadır.7ispanya-696x463

8. Vitra Design Museum, Weil Am Rhein, Germany

Almanya’nın güneybatısındaki Weil am Rhein’da dünyaca ünlü mimarların eserleriyle oluşturulmuş Vitra Kampüs içinde bulunan Vitra Tasarım Müzesi (Vitra Design Museum), 1989 yılında tamamlanmış.

8-germany-696x483

10. Biomuseo, Panama City, Panama

Frank Gehry’nin Latin Amerika’da tasarladığı ilk bina olan müze, bünyesinde 8 galeri, geçici sergi alanları, bir dükkan ve bir kafe bulundurmaktadır.Yapının renkli tasarımı, Panama’nın 3 milyon yıl önce denizden yükselerek Amerika’nın kuzey ve güney bölgelelerini birleştirmesini temsil etmektedir.

10-panama-696x365

11. Ontario Sanat Galerisi, Toronto, Kanada

İngiliz heykeltıraş Henry Moore’un eserlerinin çoğu burada sergilenir.Birinci yüzyıldan günümüze kadar uzanan döneme ait, 68000’den fazla sanat eseri bulunur.

11-1-696x522

12. Fondation Louis Vuitton, Paris, Fransa

2006 yılında açılan bir sanat müzesi ve kültür merkezidir.LVMH’nin sanat ve kültürü desteklemesinin bir parçası olarak yasal olarak ayrı, kar amacı gütmeyen bir varlık olarak yürütülür.

12-1-696x546

13.  Marta Herford, Herford Almanya

Almanya’nın Herford kentinde bulunan Marta Herford Müzesi, çoğunlukla çağdaş sanatlara ev sahipliği yapan bir müze. Mimarı ise kendine has üslubunu her zaman tasarımlarına yansıtan başarılı mimar Frank Gehry.

Müzenin yapımına 2001 yılında başlanmış. 4 yıl süren inşaatın ardından da 7 Mayıs 2005 yılında sanatseverlerle buluşmuş. Müzenin ismi ise hem tesisin hem de bulunduğu kentin amacını yansıtıyor: M (Möbel), yani mobilyayı temsil ediyor, ART ise hem sanat (art) hem de mimariyi (architecture) içinde barındırıyor. En sonda yer alan “a” harfi ise ambiyansı (ambiance) simgeliyor. Müzenin isminde mobilyanın yer almasının sebebi ise Herford’un, Almanya’da üretilen mobilyaların yüzde 20’sini temsil eden gelişen bir mobilya endüstrisi ile ünlü olması. Ayrıca kentte her yıl, iki büyük sanayi fuarı düzenleniyor.

13-1-696x522

14. Dürbün Binası, Venedik Kaliforniya

Bütün bina, aslında, Claes Oldenburg’un orijinal bir eseri olan ve binanın kendisine ek olarak hizmet eden dev dürbünlerden daha fazlası.

14-1-630x420

15. Peter B. Lewis Binası, Cleveland Ohio

Fantastik, sıra dışı veya yenilikçi gibi sıfatları yakıştırabileceğiniz ve belki de hayatınızda görmüş olduğunuz en farklı, fakat bir o kadar da kendine has bir görünüşe sahip olma özelliği taşıyan, bunlarla da kalmayıp dünyaca ünlü Kanadalı mimar ve tasarımcı Frank Gehry tarafından 2002 yılında inşa edilen Peter B. Lewis Binası, eşsiz ve inovatif mimari özellikleri ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio, Cleveland eyaletinde yer alıyor.

18ç-696x522

16. Weisman Sanat Müzesi, Minneapolis, Minnesota

Bu dikkat çekici yapı, Minnesota Üniversitesi kampüsünün bir parçasıdır ve önemi sadece görünüşüyle ​​değil, bilgisayarları kullanmadan önce inşa edilmesi gerçeğiyle de ölçülmektedir.

16..-630x420-1

17. Balık  Barselona, ​​İspanya

Evet, göründüğü gibi – devasa bir soyut balık. Bu göz alıcı heykel, aynı yıl Barselona’da gerçekleşen Olimpiyatlar hazırlıkları sırasında 1992’de dünyaya tanıtıldı.

17..-696x522CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.