Bildiklerini Hatırlatayım…

0
328

İnsan, doğduğunda sadece ve sadece temel ihtiyaçlarını anlatmaya yönelik duygu ve hislere sahiptir. Zaman, insana yüklenen duyguların olgunlaşmasını sağlar. Temelde, temiz duygulara ve düşüncelere sahip olan insanın, zamanın getirdiği olgunluk karşısında, ilk günkü saflığını koruyamaz. Ağaç yaşken eğilir mantığı ile verilen eğitimi her birey farklı algılar ve algıladığı şekilde uygular.

Bireye öğretilen eksik her bir konu hem bireyin hem de toplumun kaybettiği değere eşittir. Tabi bu benim düşüncem. Ağaç yaşken öğretilemeyen vicdan muhasebesi ve saygı, zamanla bireyin kendisi dışında başka birinin hayatını da fazlasıyla olumsuz etkileyebilmektedir. Nefretin, sıradanlaştığının farkındayım. İyi niyetin, saflık hatta salaklık olarak görüldüğünün de farkındayım. İnsanlara yapılan yardımların zaman kaybı olarak algılandığının, farklılıklara saygı duyulmasının anlamsız bir eylem olarak lanse edildiğinin de farkındayım ama tüm bunlara rağmen bir yerlerde iyi bir şeyler için mücadele eden insanların var olduğuna da inanıyorum. Tüm olumsuzlukların sıradanlaşması çok kötü. En acı olan şey ise; tüm olumsuzluklar değiştirilebilir olmasına rağmen, büyük çoğunluğun sessiz kalmayı tercih etmesi. Vicdanlı olmayı öğretemediğimiz tüm ağaçlar artık çevresine çok büyük zarar vermektedir. Temiz olan vicdanlar, kötülük atıklarıyla zehirleniyor.

Sevgi ve saygı, içi doldurulamayacak kadar anlamsız şekilde kullanılıyor. İnsanlar, yaptıkları hataları telafi etme olgunluğundan uzak, inatla kendi bildiği hataların peşinden gidiyor. Her geçen gün artan duyarsızlık çemberinin bir parçasıyken, kendimizi tarafsız bir şekilde eleştirmeyi denemeliyiz. Kendi duygularımızı tatmin etme uğruna başka duyguları incitmeden kaçınmanın, bize çok fazla değer katacağını düşünüyorum.

Sevginizi gösterin. Başkaları için bir şeyler yapmayı deneyin. Tanımadığınız birine kahve ısmarlayın. Sizi karşılıksız seven birine, güzel bir hediye verin. En önemlisi, vicdanınızı kötü olan her şeye kapatın. Umutlarınızı dünde bırakmayın. Her şeye inat hareket edin. Çünkü, mutlaka iyilik kazanacaktır.

İyi niyetli ve vicdanlı insanlara kocaman sevgilerimle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.